Jak żyć zdrowo na co dzień?

Jak żyć zdrowo na co dzień?

Zdrowy tryb życia nie musi wcale wiązać się z mnóstwem wyrzeczeń i poświęceń. Cała rodzina może jeść zdrowo, mieć dobrą kondycję, odporność i wspaniałe samopoczucie. Wystarczy przyswoić sobie kilka nieskomplikowanych zasad, które pomagają wdrożyć zachowania służące zdrowiu. Jak zaprosić korzystny styl życia do swojego domu, tak, by czerpać z niego jak najwięcej i nie wywołać przy tym fali protestów?

 

Jak żyć zdrowo na co dzień?

 

O to podstawowe zasady zdrowego stylu życia

 

1. Regularne badania profilaktyczne

Nie warto czekać z okresowymi badaniami, aż ktoś poczuje się gorzej. Najlepiej wykonywać je regularnie, co najmniej raz w roku. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci – podstawowe badania krwi i bilans u lekarza rodzinnego nie kosztuje wiele, a może pomóc wcześnie wykryć wiele rozwijających się problemów zdrowotnych i szybko je zażegnać.

 

2. Przemyślane zakupy spożywcze

Chodzenie na zakupy z listą to dobry zwyczaj nie tylko ze względów finansowych. Kupując w pośpiechu, można wybrać niezdrowe produkty. Szczególnie pod wpływem głodu umysł wcale nie analizuje zawartości półek tak, by zawierała wiele wartości odżywczych. O wiele lepiej będzie zawczasu przygotowywać sobie listy zakupów i uwzględniać na nich produkty niezbędne do przygotowania zdrowych posiłków.

 

3. Przykład rodziców i rozmowy o zmianach

Jeśli tylko jeden z rodziców ma szczere plany wdrożenia zasad zdrowego życia, prawdopodobnie wyniknie z tego jedynie frustracja. O planowanych zamianach trzeba rozmawiać. Prawdopodobnie niezbędne będzie negocjowanie nowych zasad, ponieważ życie rodzinne zwykle bywa sztuką kompromisu. Nie sposób tutaj komuś czegoś narzucić. Równie istotne jest dawanie dzieciom przykładu przez rodziców. Chcecie, żeby wolny czas spędzały na dworze i wybierały zabawy ruchowe? Nie spędzajcie własnych popołudni wyłącznie przez komputerem. Wolelibyście, żeby nie jadły codziennie słodyczy? Wybierajcie dla siebie owocowe desery.

 

4. Wspólne zakupy i gotowanie

Dzieci lubią czuć się w coś zaangażowane. Podobnie dorośli, choć ta rada dotyczy głównie maluchów. Wspólnie z rodzicami ugotowana zdrowa zupa krem będzie pyszna, a pomoc w warzywnych zakupach przyniesie poczucie satysfakcji. Poza tym, podpowie dzieciom na przyszłość, jakie produkty najlepiej będzie wybierać.

 

5. Nic na siłę

To ostatnia rada, jednak nie mniej ważna, niż pozostałe. Jeśli domownicy, w szczególności najmłodsi, nie lubią jakiegoś produktu i za nic nie chcą go jeść, nie warto zmuszać – skutek będzie prawdopodobnie przeciwny względem zamierzonego. O wiele lepiej poszukać zdrowych alternatyw.

Podobne artykuły