Kiedy należy odwiedzić gabinet ortopedyczny?

Kiedy należy odwiedzić gabinet ortopedyczny?

Ortopeda to specjalista, którego praca większości z nas kojarzy się z leczeniem złamań, zwichnięć i skręceń kończyn. Nie każdy jednak wie, że zakres jego specjalizacji jest znacznie szerszy i dalece wykracza poza standardowe ustawianie kończyn i zakładanie na nie gipsu. Do ortopedy warto się zgłosić, jeśli cierpimy na jakiekolwiek problemy związane z układem ruchu, w tym także na bóle kręgosłupa o niezidentyfikowanej przyczynie. Lekarz ustali ich przyczynę, a wdrożone przez niego leczenie ułatwi powrót do sprawności, co jest głównym zadaniem tego specjalisty.

Kim jest ortopeda? W czym się specjalizuje?

Ortopeda to specjalista z zakresu ortopedii. Jest to szeroka i rozbudowana specjalizacja lekarska, która koncentruje się na funkcjonowaniu ludzkiego układu ruchu. W kręgu jej zainteresowań znajdują się kości, więzadła i stawy, a także związane z ich funkcjonowaniem naczynia krwionośne i nerwy. Ortopeda, aby mógł prawidłowo wykonywać swoją pracę, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu anatomii człowieka i fizjologii ruchu. W dzisiejszych czasach jego usługi są skierowane nie tylko do dzieci i młodzieży, lecz pacjentów w każdym wieku, którzy mają problemy z ogólną sprawnością.

Ortopeda leczy różnego rodzaju choroby i schorzenia. Zaliczają się do nich najczęściej występujące złamania, zwichnięcia i skręcenia, a także choroby takie, jak m. in. zespół cieśni nadgarstka, nowotwory kości, zwyrodnienia kręgosłupa, stany zapalne w obrębie kości i stawów, łokieć tenisisty oraz różnego rodzaju wady postawy.

Celem pracy ortopedy jest prawidłowe zdiagnozowanie problemów zdrowotnych, na jakie cierpi pacjent oraz zaplanowanie i wdrożenie leczenia, które przyniesie mu poprawę zdrowia i sprawności. Ortopeda stosuje zarówno leczenie farmakologiczne, jak i operacyjne (jeśli jest również chirurgiem). Często zaleca swoim pacjentom rehabilitację oraz fizjoterapię, które są również pomocne w walce z problemami związanymi z układem ruchu.

Kiedy należy odwiedzić gabinet ortopedyczny?

Kiedy umówić się na wizytę do ortopedy?

Wizytę ortopedyczną koniecznie powinny odbyć niemowlęta. Zazwyczaj ma ona miejsce między 6. a 8. tygodniem życia dziecka i ma na celu wykrycie wszelkich wad wrodzonych, które na dalszych etapach życia mogłyby spowolnić rozwój ruchowy małego pacjenta. Do ortopedy warto się zgłosić także ze starszym dzieckiem, jeśli dostrzegamy u niego problemy ruchowe lub dziecko posiada wadę postawy. Im wcześniej wykryty i zdiagnozowany zostanie bowiem problem, tym szybsze i skuteczniejsze będzie jego leczenie.

Gabinet ortopedy powinny odwiedzić także osoby dorosłe, które zauważyły u siebie nagłe pogorszenie sprawności ruchowej. Może ono dotyczyć zarówno całego ciała, jak i pojedynczych jego elementów – np. kończyn. Problemy z ruchomością, utrzymaniem równowagi czy chwytem dłoni mogą świadczyć o problemach zdrowotnych wymagających interwencji lekarza specjalisty.

Podobnie jest w przypadku dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obrębie kończyn lub kręgosłupa. Jeśli ból utrzymuje się kilka dni i nie mija, warto skonsultować się z ortopedą, który pomoże w ustaleniu jego przyczyny oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Więcej informacji na ten temat dostępne jest na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.

Podobne artykuły