Dlaczego warto kupić defibrylator AED?

Dlaczego warto kupić defibrylator AED?

W przypadku nagłego ataku serca osoba umiera w ciągu 10 minut. Z każdą mijającą minutą szanse na przeżycie spadają o 10%. Nieodwracalne uszkodzenie mózgu następuje już po kilku minutach.

Dlaczego warto kupić defibrylator AED?

Co to jest AED?

AED to małe i lekkie urządzenie. Jest odpowiedzialne za analizę rytmu serca danej osoby. Rozpoznaje, kiedy rytm jest nieregularny. Może być spowodowany migotaniem komór (VF) lub częstoskurczem komorowym (VT), znanym również jako nagłe zatrzymanie serca. Brak odpowiedniej reakcji może prowadzić do śmierci.

Na początku były używane tylko przez pracowników służby zdrowia. Korzystali z nich ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze. Na szczęście AED stają się coraz bardziej popularne. Możemy je zobaczyć w miejscach publicznych i firmach.

Defibrylatory AED są zaprojektowane tak, aby były łatwe w użyciu. Dzięki temu każdy może z niego skorzystać, jeśli zajdzie taka potrzeba. U każdej osoby może pojawić się nagłe zatrzymanie serca. Nie ma tutaj żadnej reguły. Bez skutecznej pomocy, może okazać się śmiertelne. Dlatego należy działać szybko i sprawnie. AED poprowadzi nas przez cały proces, aż dotrze pomoc medyczna.

Profesjonalna defibrylacja poza szpitalem

Większość ataków serca ma miejsce poza szpitalami. Dlatego warto kupić defibrylator AED. Możemy uratować wielu osób z zawałem sercem, dostarczając odpowiednią dawkę energii elektrycznej (defibrylacja). Wcześniej świadkowie zdarzenia mogli przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, aby utrzymać ofiarę przy życiu. Czekali na przybycie ratowników medycznych. Średni czas reakcji zespołów ratowniczych wynosi 10-15 minut. Jednak eksperci podkreślają, że pierwszą defibrylację należy wykonać w ciągu 3-5 minut po zawale serca. AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny) daje możliwość wykonania profesjonalnej defibrylacji w odpowiednim czasie. Im szybciej wykonana jest RKO i defibrylacja, tym większe są szanse na przeżycie.

Skuteczne AED

AED może nie wydawać się niezbędnym elementem wyposażenia biura, dopóki nie będziemy go potrzebować. Zaopatrując się w artykuły biurowe, ratujący życie defibrylator może nie być na szczycie listy. Jednak biorąc pod uwagę liczbę nagłych zatrzymań serca, które zdarzają się każdego roku poza szpitalem, warto być odpowiednio przygotowanym. Dlatego zadbajmy o to, aby w miejscu pracy znalazła się właściwa liczba defibrylatorów. Każdy pracownik powinien być odpowiednio przeszkolony, jak działać szybko w przypadku zatrzymania akcji serca.

Dlaczego warto kupić defibrylator AED?

Jak działa defibrylator?

Defibrylator AED jest przeznaczony do użycia przez osoby, które jako pierwsze znalazły się na miejscu wypadku. Instrukcje są łatwe do zastosowania. Dzięki temu mogą z niego skorzystać osoby z minimalnym przeszkoleniem w zakresie pierwszej pomocy. Większość defibrylatorów zawiera instrukcje dźwiękowe lub obrazkowe. Poprowadzą użytkownika przez cały proces.

Gdy elektrody znajdą się na klatce piersiowej ofiary, AED oceni rytm serca i dostarczy wstrząsów elektrycznych, jeśli wykryje VT lub VF. Zadzwoń też pod numer alarmowy i upewnij się, że pomoc medyczna jest w drodze. Warto regularnie przeprowadzać szkolenie, jak korzystać z AED.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Projektaed - defibrylator aed urządzenie ratujące życie.

 

Podobne artykuły