Staw kolanowy jest największym stawem człowieka. Spaja kość piszczelową z udową. Niestety jest też jednocześnie podatny na kontuzje. Nie musimy trenować zawodowo, aby narazić się na kontuzję kolana. Wystarczy brak ruchu, nadwaga albo przesadne eksploatowanie stawów i nieszczęście gotowe.
Najczęstsze kontuzje kolana
Sportowcy najczęściej narażeni są na bolesne uszkodzenie łąkotek, czyli tworów chrzęstno-włóknistych. Pełnią funkcję stabilizatorów w stawie kolanowym. Jednak nie musimy wcale uprawiać zawodowo sportu, aby cierpieć na kontuzje kolana. Do najczęstszych urazów możemy zaliczyć zwichnięcia, różnego rodzaju kontuzje mięśni i chrząstek i zapalenie ścięgien i torebki stawowej.
Diagnoza kontuzji kolana
Najczęstszym objawem kontuzji jest ból. Jeśli będziemy go odczuwać po treningu, najprawdopodobniej uszkodziliśmy staw kolanowy. Zgłośmy się do lekarza, jeśli ból lub dyskomfort, pomimo leków na receptę nie ustąpi. Zanim lekarz wskaże właściwy plan leczenia, zapyta o naszą aktywność fizyczną i codzienną rutynę. Po przeprowadzeniu wywiadu dokładnie zbada poszczególne części stawu kolanowego. Czasami potrzebny może być rentgen kolana.
Ćwiczenia przy lekkiej kontuzji kolana
Najlepiej zaufać jest doświadczonemu ortopedzie i fizjoterapeucie. Mając odpowiednią wiedzę, dobierze właściwy zestaw ćwiczeń, polecane przy kontuzji kolana. Właściwie dobrany plan ćwiczeń nie tylko pomoże w pokonaniu bólu, ale również w funkcjonowaniu całego ciała. Niebezpieczne mogą być ćwiczenia siłowe. Najlepsze będą natomiast lekkie ćwiczenia rozciągające. Bez problemu możemy je wykonywać w domowych pieleszach. Zalecane są także spacery. Można wydłużyć czas spacerów aż do godziny.
Skuteczny sposób zabezpieczenia kolana
Przy wszelkiego rodzaju urazach i kontuzjach świetnym rozwiązaniem będzie profesjonalna orteza. Jej zadaniem jest stabilizacja i wsparcie stawu kolanowego. Renomowani producenci sprzętu i akcesoriów ortopedycznych oferują ortezy w atrakcyjnych cenach. Są polecane w przypadku urazów stawu kolanowego, przede wszystkim łąkotek i więzadeł. Zapewniają wspaniałą stabilizację przednio-tylną, boczną i więzadeł pobocznych. Jest pomocna w przypadku zbyt dużej kompresji rzepki. Pozwalają na stymulację mięśni, wpływające na staw kolanowy.