Kulki waginalne - co to jest i czemu służy?

Kulki waginalne - co to jest i czemu służy?

Minęły już czasy, w których polskie kobiety wstydziły się akcesoriów rodem z sex-shopów. Dziś nie tylko aktywnie po nie sięgają, ale również niejednokrotnie zdają sobie sprawę z tego, jakie znaczenie używanie niektórych z nich ma dla zdrowia organizmu. Kulki waginalne są doskonałym przykładem na taki właśnie produkt, który w pierwszej chwili kojarzy się z gadżetem erotycznym, a w rzeczywistości ma o wiele szersze zastosowanie.

Na hasło "kulki waginalne" nadal spora rzesza kobiet rumieni się i udaje, że nie wie, o co chodzi. Tymczasem do stosowania tego rodzaju produktów namawiają nawet lekarze ginekolodzy, którym zależy na dobrej kondycji mięśni dna miednicy czy pochwy. Sprawdźmy zatem, czym są te kulki i w czym mają konkretnie pomagać.

Czym są kulki waginalne?

Kulki waginalne to nic innego jak jedna, dwie albo kilka kulek, które połączone są ze sobą cienkim materiałem, zwykle sznurkiem. Ich średnica rzadko kiedy przekracza 4 cm, niekiedy można również znaleźć w zestawie kulki o różnych rozmiarach. Zazwyczaj wykonane są one z trwałych i bezpiecznych materiałów, najczęściej ze stali nierdzewnej, ale również lateksu, wytrzymałego tworzywa albo silikonu medycznego. Dzięki specjalnej instrukcji obsługi można je łatwo utrzymać w czystości, co jest szczególnie istotne z uwagi na zastosowanie. Posiadają zwykle również dopasowane pudełeczko do przechowywania. 

Kulki można obecnie kupić zarówno w aptece, jak również sex-shopach. Ważne jest, aby wybierać materiał trwały i bezpieczny, zwłaszcza w przypadku kobiet, które mają skłonności do infekcji oraz podrażnień spowodowanych alergią. W tym ostatnim przypadku szczególnie polecane są kulki waginalne z silikonu medycznego.  

Kulki waginalne - co to jest i czemu służy?

Zastosowanie profilaktyczne

Profilaktyczne stosowanie kulek waginalnych poleca się praktycznie wszystkim kobietom. Pozwalają one przede wszystkim zapobiegać naturalnemu wiotczeniu mięśni pochwy, dzięki czemu uprzyjemniają stosunki seksualne, ale też sprawiają, że kobiety nie cierpią z powodu nietrzymania moczu. Szczególnie ważne jest stosowanie ich u kobiet, które planują ciążę. Mocne mięśnie dna miednicy nie tylko zapobiegają niektórym powikłaniom podczas ciąży, ale również usprawniają poród i powrót do formy po nim. W przypadku, gdy kobieta jest już w ciąży, nie zaleca się stosowania kulek waginalnych bez porozumienia z lekarzem ginekologiem, zwłaszcza w przypadku ciąży zagrożonej.

Po porodzie

Już sama ciąża stanowi spore obciążenie dla mięśni dna miednicy. Poród naturalny, z uwagi na swoją fizjologię, często powoduje znaczne zwiotczenie mięśni, szczególnie u kobiet, które rodzą spore dziecko. Z tego powodu po porodzie szczególnie zaleca się stosowanie kulek waginalnych. Na początek warto wybierać kulki lekkie, pojedyncze oraz o największej na rynku średnicy, które będą noszone nie dłużej niż kwadrans dziennie podczas codziennych, domowych czynności. Z czasem, gdy mięśnie zaczynają pracować coraz efektywniej, należy sięgać po mniejsze i cięższe kulki, które będą stymulowały mięśni do wzmożonej pracy.

Partnerem artykułu jest firma PlumBum – oferująca kulki waginalne. Więcej na PlumBum.com.pl.

 

Podobne artykuły