Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Ból pleców to coś, co doskwiera wielu osobom. Często jest on wynikiem schorzeń mających bezpośredni związek z naszym kręgosłupem. Najczęściej szukamy przyczyn np. w przeciążeniach lub zwyrodnieniach stawów. Okazuje się jednak, że ból jaki odczuwamy ze strony kręgosłupa, może mieć inne przyczyny. Jakie? Postaramy się Wam je przybliżyć. Czytajcie dalej!

Podejmując jakiekolwiek działania mające na celu leczenie bólu pleców, na początek musimy zdiagnozować ich właściwą przyczynę. Zależy nam na tym, by nie tylko neutralizować i wygaszać ból chwilowo, ale odnaleźć jego źródło i usunąć go raz na zawsze. Na etapie diagnozowania, konieczne jest określenie, jaki ból nam dokucza. Jego intensywność, częstotliwość, charakter, miejsce i czas występowania. Sytuacje, w których powinniśmy koniecznie i od razu skontaktować się z lekarzem to:

  • ból, który nie ustępuje od 2 tygodni bądź dłużej,
  • nagły, ostry ból, który uniemożliwia poruszanie się i normalne funkcjonowanie.

Ból kręgosłupa – zwróć uwagę na te przyczyny!

Znikoma aktywność fizyczna

Praca siedząca i brak jakiegokolwiek ruchu będą sprawiać, że podtrzymujące i wspierające kręgosłup mięśnie brzucha oraz mięśnie grzbietu staną się słabsze i bardziej wiotkie. Przestaną one być dla kręgosłupa podporą. Niewłaściwe obciążenia w kręgosłupie powodują problemy z dyskami, a w efekcie jego deformację, objawiającą się przewlekłym bólem pleców.

Zła pozycja siedząca

Siedząc przy stole czy biurku, unikajmy zakładania nogi na nogę, podwijania nóg czy siedzenia na nieodpowiednim krześle. Nasze nogi powinny leżeć płasko na podłodze, a plecy opierać się o fotel lub krzesło. Siadanie na brzegu, leżenie na fotelu i wyginanie kręgosłupa w pałąk, sprawią, że nasze plecy będą boleć.  

Stanie na baczność

Zbyt długie stanie, zwłaszcza w nieruchomej pozycji – nie jest dobre dla naszych pleców. Gdy stoimy, powinniśmy przekładać ciężar ciała z jednej nogi na drugą, odciążając tym samym kręgosłup.

Poduszki, poduszki, jeszcze więcej poduszek

Jeśli należycie do osób, które śpią z wieloma poduszkami, właściwie w pozycji półsiedzącej – nie dziwcie się, że odczuwacie ból pleców. Nieprawidłowe ułożenie w trakcie snu – spanie ze zbyt wysoko ułożonymi poduszkami bądź skurczonymi nogami, będą obciążać kręgosłup, szczególnie kręgi szyjne.

Wyślij obcasy na urlop

Noszenie butów na obcasach, szczególnie tych wysokich i niestabilnych to ogromne wyzwanie dla naszych pleców. Zmieniamy wówczas środek ciężkości i ułożenie ciała, dlatego po całym dniu potyczek na szpilkach, z pewnością odczujemy ból pleców.

Nie potrafisz? Nie dźwigaj!

Wielu z nas uważa, że w dźwiganiu ciężkich rzeczy nie ma nic trudnego. Pomyłka! Dlaczego kulturyści podnoszą sztangę z pozycji na kucka? Otóż dlatego, że prawidłową postawą do dźwigania jest pozycja kuczna. Przyczyną bólu pleców jest dźwiganie ciężaru przy pochylonych plecach i prostych nogach. Podnosimy dzieci, zakupy, worki ze śmieciami. Dlatego rada dla wszystkich mam. Pamiętajcie! Podnosząc malucha na prostych nogach możecie sprawić, że powstanie na waszych plecach bolesna przepuklina, które objawia się bólem w odcinku krzyżowo – lędźwiowym. Unikajcie tego!

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

 Zwyrodnienia stawów

Choroba zwyrodnieniowa może mieć charakter pierwotny i wtórny, tzn. pojawić się samoistnie, jak i wskutek czynników fizycznych, tj. siedzenia w pozycji wymuszonej. Najczęściej dotyka ona odcinka lędźwiowego, a także szyjnego.

Nieprawidłowa postawa ciała

Nie garb się! Znacie to powiedzenie, które rodzice co rusz rzucali nam gdy byliśmy jeszcze dziećmi? Mieli rację. Plecy powinny być wyprostowane, a najlepiej by fotel lub krzesło, na którym siedzimy, podtrzymywało kręgosłup w części krzyżowo-lędźwiowej. Zaleca się szczególnie, by uwagę na pozycję swojego ciała zwracały kobiety ciężarne. Rosnący brzuch i zmieniająca się waga sprawiają, że zmienia się środek ciężkości, a kręgosłup musi podołać sporym naprężeniom w układzie przymocowanych do niego mięśni.

Podobne artykuły