Sztuka łączenia, czyli jak zrobić wyjątkowy kolaż

Sztuka łączenia, czyli jak zrobić wyjątkowy kolaż

Tworzenie kolażu, łączącego w sobie zarówno fotografie, jak i elementy malowane farbami, to  wymagające, ale niezwykle fascynujące wyzwanie. To połączenie różnych form sztuki otwiera na nowe możliwości i daje szansę stworzenia unikalnych dzieł. Jednak, jak się do tego zabrać?

Po pierwsze - inspiracja

Przede wszystkim zacznij od zebrania inspiracji - przeglądaj magazyny, strony internetowe, a nawet szukaj kolaży innych twórców, aby zdobyć pomysły na tematykę i połączenie różnych form. W ten sposób, już na starcie określisz, czy chcesz stworzyć kolaż o konkretnej tematyce, jak np. podróże, martwa natura czy człowiek i emocje. A może będzie to połączenie wszystkich tych tematów?

Zapisuj swoje pomysłu, spostrzeżenia czy dorzucaj inspirujące obrazki lub opisy i przygotuj w ten sposób mapę myśli. Jeżeli planujesz stworzenie kolażu w formie cyfrowej – wykorzystaj program do notatek, w którym w łatwy sposób zamieścisz inspirujące grafiki czy linki do materiałów. W przypadku, gdy planujesz wykonać swój kolaż tradycyjnymi metodami – postaw na notatki na kartkach papieru. Możesz na nich naklejać wycinki z gazet czy zdjęcia wydrukowane na mini drukarce do telefonu. Pamiętaj jednak, w jednym i w drugim przypadku masz masę możliwości.

Sztuka łączenia, czyli jak zrobić wyjątkowy kolaż

Po drugie – wybór zdjęć

Kiedy już wiesz, jaki efekt chcesz osiągnąć i co chcesz wyrazić, wybierz zdjęcia. Możesz używać swoich własnych fotografii wykonanych, czy to profesjonalnym sprzętem, czy też telefonem. Możesz także szukać obrazów w internecie, ale w tym wypadku musisz pamiętać o przestrzeganiu praw autorskich, jeśli planujesz udostępniać swój kolaż publicznie lub go sprzedać. Korzystaj więc z legalnych źródeł i zawsze sprawdzaj licencję.

Jeżeli planujesz tradycyjny kolaż, jedne i drugie fotografie możesz wywołać w dedykowanym punkcie lub wydrukować na domowej drukarce do zdjęć. Najlepsze efekty osiągniesz jednak, gdy zróżnicujesz rozmiary fotografii oraz będziesz wycinać z nich różne fragmenty. Pomocna może okazać się także mini drukarka do telefonu. Dzięki niej otrzymasz małe, klimatyczne wydruki, które swoją unikalnością idealnie wpiszą się w całość. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, gdy w dedykowanej aplikacji obrobisz fotografie czy stworzysz z nich mini kolaż. Taka drukarka do smartfona da ci wiele opcji i pomoże uzyskać nieszablonowy efekt.

Po trzecie – kompozycja

W kolejnym kroku przemyśl, jak chcesz rozmieścić zdjęcia na kolażu. Czy będą one ułożone w określony i uporządkowany sposób, czy może stworzysz bardziej swobodną, chaotyczną kompozycję? Będą w całości czy powycinasz lub powyrywasz ich fragmenty?  Wstępna koncepcja przed przystąpieniem do pracy znacznie ułatwi tworzenie.

Obok rozłożenia zdjęć zastanów się, gdzie i co domalujesz oraz jakimi farbami i jaką techniką. Przemyśl także, jakich kolorów użyjesz - muszą współgrać z tematem oraz wybranymi fotografiami. Możesz użyć pędzli, gąbek, a nawet palców, aby uzyskać różnorodne efekty teksturalne i warstwowe. Jest to osiągalne także w wersji cyfrowej z wykorzystaniem odpowiednich funkcji w programie graficznym. Na koniec, jeśli chcesz, możesz rozplanować dodanie tekst, aby przekazać dodatkowe informacje lub uczynić kolaż bardziej osobistym. Litery możesz namalować lub wykleić z fragmentów gazet.

Jak widzisz, tworzenie kolażu z wykorzystaniem zdjęć i różnych technik malarskich to proces złożony, ale niesamowicie kreatywny. Zaplanuj go więc starannie i baw się dobrze przy wyrażaniu siebie.

Podobne artykuły