Jaki smoczek do butelki wybrać?

Jaki smoczek do butelki wybrać?

Często przed zakupem smoczki dla dzieci do butelek wydają się być sprawą oczywistą, dopiero w momencie kupna wybór ten nie jest taki prosty, ze względu na mnogość produktów tego typu. Rodzi się pytanie, który wybrać, z jakiego materiału, jaką wielkość, elastyczność oraz jaki rodzaj odpowietrzenia, tak by był on jak najbardziej odpowiedni dla zdrowia dziecka.

Bardzo istotna kwestia jeśli chodzi o smoczki dla dzieci

Jeśli weźmiemy pod uwagę kilka kwestii to smoczki dla dzieci do butelek są bardzo ważnym wyborem. Po pierwsze, w trakcie jedzenia dziecko musi jednocześnie zapanować nad 3 czynnościami: ssaniem, połykaniem oraz oddychaniem. Producenci mają tego świadomość i starają się, by karmienie butelką w jak najmniejszym stopniu zakłócało naturalne ssanie piersi. Inaczej spożywa się mleko matki, a inaczej pokarm z butelki. W trakcie naturalnego karmienia, dziecko oprócz jedzenia wykonuje bardzo ciężką pracę. Jedząc z butelki jest mu łatwiej, gdyż nie wymaga takiego pokładu energii jak w trakcie ssania piersi. Warto zatem odpowiednio dobrać smoczek do butelki, tak by jedzenie wymagało od malucha trochę wysiłku, a przy tym było mu komfortowo. Bardzo często smoczki dobierane są pod kątem wieku, zwykle informacja ta jest podawana przez producentów, warto za nimi podążać jeśli dziecko jest w normie urodzeniowej. Dobranie za małego smoczka może skutkować trudnościami z nauką picia z kubka, gryzieniem, kontrolą pracy warg, seplenieniem oraz niekontrolowanym ujściem śliny z buzi dziecka.

 

Jaki smoczek do butelki wybrać?

Pozostałe kryteria

Wyróżnia się również podział smoczków ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, a mianowicie smoczki lateksowe (kauczukowe) i silikonowe. Lateksowe są koloru brązowego, a silikonowe są bezbarwne. Pierwsze wymienione są bardziej wytrwałe na rozciąganie, natomiast prędzej zostają zużyte. Dedykowane są dzieciom, posiadającym słabe napięcie mięśniowe. Smoczki silikonowe zaleca się w przypadku karmienia mlekiem matki i modyfikowanym, są one bezzapachowe i twardsze. Mają lepszy wpływ na rozwój mięśni języka, narządu żucia i mowy. Smoczek, który jest bardzo miękki utrudnia niemowlęciu właściwie ustawić usta, by dokonywać prawidłowe ssanie. Dziecko głównie skupia się na wyciągnięciu mleka zamiast prawidłowo je ssać, co zaburza skoordynowanie wspomnianych już czynności: ssania, połykania i oddychania. To może doprowadzić do trudności w przyszłości z korzystaniem z kubeczka, posługiwania się łyżeczką oraz wadami wymowy. Z drugiej strony, smoczek, który jest zbyt twardy zbytnio obciąża mięśnie, co doprowadza do szybkiego zmęczenia i nie najedzenia się, skutkiem czego może nie przybierać na wadze. Powoduje to, że maluch denerwuje się przy jedzeniu, dyszy i ma przyśpieszony oddech. Niezbędne jest także zwrócenie uwagi na kształt smoczka. Najbardziej odpowiednie smoczki dla dzieci to te, które kształtem przypominają pierś mamy. Jest to tak zwany smoczek anatomiczny. Warto również dostosować wielkość dziurki do potrzeb dziecka, tak by mleko płynęło bez trudności, ale w odpowiednim tempie, tak by uniknąć dławienia oraz połykania powietrza. Optymalne ssanie winno trwać od 10 do 15 minut.

Podobne artykuły