Czym tak w zasadzie jest zdrowa żywność?

Czym tak w zasadzie jest zdrowa żywność?

 

Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co spożywa. Wiadomo bowiem, że od tego zależy w dużej mierze ogólne samopoczucie, a także wygląd. Dzisiaj wybór różnego rodzaju produktów spożywczych w sklepach jest ogromny. Jednak większości z nich nie można zaliczyć do zdrowej żywności. Co zatem, jeść, aby czuć się dobrze i zachować zdrowie? Co w ogóle można nazwać dzisiaj zdrową żywnością?

Czym jest zdrowa żywność?

W ten sposób określać powinno się żywność dobrej jakości i w pełni bezpieczną dla zdrowia. Jednak często zdrowa żywność to jedynie hasło stosowane w celach marketingowych. Lepiej więc posługiwać się tutaj pojęciem żywności ekologicznej.

Żywność ekologiczna to produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych, certyfikowane. W tego typu gospodarstwach kontrolowany jest cały proces hodowli i produkcji. Tym co wyróżnia gospodarstwa ekologiczne jest fakt, że sprawdza się tam nie tylko produkt końcowy. Pojęcie żywności ekologicznej jest obecnie dokładnie zdefiniowane w przepisach prawa większości krajów na świecie, a także w prawie UE. W praktyce żywność ekologiczna produkowana jest z produktów najwyższej jakości i na stosunkowo niedużą skalę. W tym przypadku nie stosuje się żadnych ulepszaczy ani konserwantów, co przekłada się na wyższą cenę zdrowej żywności ekologicznej.

Cechy charakterystyczne zdrowej żywności

Co ciekawe, żywność ekologiczna od standardowej nie różni się jedynie składem. Nawet laik dostrzeże bowiem także wyraźne różnice smakowe. Na skutek różnego rodzaju aromatów czy ulepszaczy smaków, artykuły spożywcze nieokreślane jako zdrowe czy ekologiczne, w teorii powinny być lepsze, ale często jest wręcz odwrotnie. Dlaczego tak się dzieje? Rzecz w tym, iż żywność ekologiczna nie posiada również chemicznych dodatków konserwujących, które często negatywnie wpływają na smak. Co więcej, żywność ta powstaje w sposób naturalny, a jej świeżość jest odczuwana w smaku.

Czy warto postawić na żywność ekologiczną?

Okazuje się, że eksperci z zakresu odżywiania się i rolnictwa potrafią wymienić kilkadziesiąt argumentów przemawiających za dalszym rozwijaniem rolnictwa ekologicznego. Produkty ekologiczne zawierają bowiem m.in. o wiele więcej przeciwutleniaczy przychodzących z pomocą w walce z komórkami rakowymi, niż produkty z supermarketów. Ponadto, często są bardzo bogate w błonnik oraz różnego rodzaju witaminy i minerały.

Normalnie, w uprawie konwencjonalnej, rośliny nawozi się azotem, co sprzyja ich szybkiemu i obfitemu wzrostowi. Jednak zbyt duża ilość azotu odkłada się w liściach w formie azotynów. Te z kolei w organizmie człowieka zamieniają się w substancje szkodliwe. Jednak w przypadku produktów ekologicznych zjawisko to nie występuje w ogóle. Wprawdzie są produkty ekologiczne, które mają dość krótki okres przydatności do spożycia, ale nie musi być to normą. Czasem jest wręcz przeciwnie.

Popularność tzw. zdrowej żywności, czy też żywności ekologicznej cały czas rośnie, również w Polsce. Ludzie mają bowiem coraz większą świadomość, że to co jedzą, przekłada się na ich zdrowie i ogólną kondycję psychofizyczną.


Artykuł powstał przy współprcy ze sklepem smaki diet

 

Czym tak w zasadzie jest zdrowa żywność?

Podobne artykuły