Jakie mogą być problemy z dziąsłami?

Jakie mogą być problemy z dziąsłami?

Zapalenie dziąseł jest pierwszym etapem choroby dziąseł. To stan zapalny tkanek otaczających i podtrzymujących zęby. Najczęściej wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Objawia się czerwonymi, spuchniętymi dziąsłami. Mogą wynikać w czasie szczotkowania i nitkowania zębów oraz jedzenia określonych pokarmów. 

Jaka jest różnica między zapaleniem przyzębia a zapaleniem dziąseł?

Zapalenie dziąseł dotyczy, jak sama nazwa wskazuje, dziąseł. Z kolei zapalenie przyzębia występuje, gdy kość pod dziąsłami zostaje zaogniona lub zakażona. Wpływa na struktury otaczające i podtrzymujące zęby, takie jak dziąsło i kość. 

Zapalenie dziąseł pojawia się, gdy resztki jedzenia mieszają się ze śliną i bakteriami. Wtedy powstaje płytka nazębna. Przykleja się do powierzchni zębów. Jeśli na bieżąco nie będziesz jej usuwać podczas szczotkowania i nitkowania, ulegnie demineralizacji. W ten sposób przekształci się w kamień nazębny. Jest bardzo twardy i może go usunąć tylko stomatolog.

Zarówno płytka, jak i kamień nazębny są siedliskiem szkodliwych bakterii. Jeśli nie zostaną wyeliminowane, zaczną podrażniać dziąsła. W konsekwencji doprowadzą do stanu zapalnego. Nieleczone zapalenie dziąseł rozciąga się od dziąseł do kości. Prowadzi do zapalenia przyzębia.  

Kiedy podstawowa kość zostanie zainfekowana, dziąsła zaczną oddalać się od zębów. Powstaną głębokie kieszenie między dziąsłami a zębami. Gromadzą się w nich bakterie i płytka nazębna. W końcu zęby mogą się poluzować i wypadać.

Jakie mogą być problemy z dziąsłami?

Co może prowadzić do choroby dziąseł?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadzi do kolonizacji i dynamicznego wzrostu szkodliwych bakterii. Jednak inne czynniki również mogą zwiększać ryzyko zapalenia przyzębia. 

  • Palenie lub żucie tytoniu uniemożliwia gojenie się dziąseł.
  • Krzywe, obrócone lub zachodzące na siebie zęby tworzą więcej miejsc, w których może gromadzić się płytka nazębna i kamień nazębny. Możesz mieć spore trudności, aby dokładnie je wyczyścić.
  • Hormonalne zmiany w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy zazwyczaj zwiększają ryzyko zapalenia dziąseł.
  • Rak i nowotwory mogą prowadzić do stanu zapalnego.

Do pozostałych czynników możemy zaliczyć alkohol, stres, niewłaściwe odżywianie, cukrzyca, niektóre leki, słaba produkcja śliny. Nie chodząc regularnie do dentysty, również narażasz się na choroby dziąseł.

Jakie mogą być problemy z dziąsłami?

Jak wygląda leczenie zapalenie przyzębia?

Celem choroby dziąseł leczenie jest zdiagnozowanie i wyeliminowanie czynników zwiększających ryzyko takich dolegliwości. 

Najpierw dentysta lub higienistka usuwa płytkę nazębną i kamień nazębny. Po higienizacji w gabinecie należy pamiętać o codziennym, starannym szczotkowaniu i nitkowaniu. Możesz też płukać jamę ustną specjalnym płynem.

W zaawansowanych przypadkach dentysta musi usunąć złogi bakteryjne z linii powyżej i poniżej linii dziąseł, a nawet z korzeni zębów. Następnie starannie poleruje powierzchnię zębów. Takie zabiegi mogą być połączone z redukcją kieszeni. W ten sposób stomatolog ułatwia pacjentowi późniejszą higienę jamy ustnej. Znieczula miejscowo dziąsła, a następnie delikatnie je unosi. W ten sposób odsłania i czyści zęby. Czasem może również zmienić kształt kości. Następnie ponownie układa dziąsła wokół zębów, tak, aby nie było już głębokich kieszeni.

Materiał przygotowany przy współpracy z Gabinetem Dentystycznym Indexmedica - więcej: choroby dziąseł leczenie.

 

Podobne artykuły