Nie wszyscy rodzą się w pływackim czepku. Pomimo że niemowlę w pierwszych miesiącach życia nadal ma wykształcony naturalny odruch wstrzymywania powietrza, umiejętności te stopniowo zanikają w okolicach 6-8 miesiąca. Po tym czasie trzeba będzie ponownie przyzwyczaić malucha do wodnego środowiska. Jak oswoić dziecko z wodą?
Stopniowe zmniejszanie obaw
Tym, co najczęściej paraliżuje dzieci przed wejściem do wody, to strach przed nieznanym. Maluch nie wie, że jego ciało jest w stanie swobodnie unosić się na powierzchni wody, wspomagane jedynie niewielką pracą mięśni. Dziecko nie jest też świadome, że wstrzymując powietrze pod wodą, wcale nie naleje się ona do noska czy buzi. Przygodę z wodą u pełnego obaw malucha należy zacząć na odpowiednim gruncie, z dużą dozą cierpliwości.
Wspólne zakupy przed wizytą na basenie
Zanim pierwszy raz dziecko wejdzie do wody, warto wybrać się z nim na wspólne zakupy, podczas których samodzielnie wybierze sobie strój pływacki, okularki, ręcznik, wygodne klapki oraz pozostałe akcesoria. Dzięki temu maluch chętniej wejdzie do wody, wiedząc, że ma przy sobie coś, co mu się podoba. Pierwsze spotkania z wodą można dodatkowo urozmaicić, kupując na przykład deskę do pływania czy koło. Z takim wyposażeniem dziecko będzie czuło się jeszcze pewniej i chętnie przystanie na propozycje poruszania się w wodzie.
Strefa dla nieumiejących pływać
Wybierając się na basen po raz pierwszy, warto obrać za cel strefę dla najmłodszych. Woda tam jest o wiele cieplejsza, niż w pozostałych basenach, a jej poziom nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów. To świetny teren do podejmowania nieśmiałych prób zjazdu ze zjeżdżalni czy delikatnego chlapania się wodą z rówieśnikami. Strefy dla najmłodszych często wyposażone są w dodatkowe atrakcje, które pomogą dzieciom przezwyciężyć strach przed wodą. W Parku Wodnym Kraków jest to Magiczny Grzybek, tryskające wodą wesołe zwierzaki oraz statek piracki z wodnymi armatkami. Wśród takich atrakcji zaangażowany w zabawę maluch niepostrzeżenie polubi się z wodą, przezwyciężając swoje największe obawy.
Nauka pływania
Chcąc zacząć szlifować pływackie umiejętności podopiecznego, warto rozważyć rozpoczęcie nauki pływania. Na terenie Parku zajęcia te prowadzone są już od 3-4 miesiąca życia maluszka. Przewodnikami są wykwalifikowani instruktorzy, którzy prowadzą zajęcia w zabawny sposób sprawiając, że nauka pływania dla dzieci to czysta przyjemność.
Zajęcia pływackie dla dzieci prowadzone są w każdej grupie wiekowej pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów. W programie przewidziano czas zarówno na szlifowanie umiejętności pływackich, jak i zabawę z pozostałymi uczestnikami zajęć. Świetnym urozmaiceniem są akcesoria, takie jak kolorowe piłeczki, makarony do pływania czy skrzydełka.
Jeśli maluch pomimo wszystko wyraża obawy co do swoich umiejętności, warto rozważyć opcję zajęć indywidualnych. W Parku Wodnym Kraków jest możliwość takich konsultacji – wówczas trener skoryguje popełniane błędy czy poprawi technikę pływacką dziecka sprawiając, że maluch pewniej będzie poruszał się w wodzie, nie czując na sobie presji otoczenia.