Ciągły stres, pośpiech czy życie w biegu to współczesny świat, w którym wiele osób musi żyć. Nakładamy na siebie wiele różnych obowiązków: praca, dom, rodzina. To wszystko sprawia, że trudne zadania do wykonania ma między innymi nasz układ nerwowy. Skutkiem tego wszystkiego jest bezsenność, pojawia się rozdrażnienie, nerwowość, brak cierpliwości. Nie trzeba jednak od raz iść do lekarza i szukać tabletek na sen. Zadbać trzeba między innymi o dietę, która będzie w stanie skutecznie wzmocnić układ nerwowy.
Słaby układ nerwowy? Dostarczaj mózgowi wody!
Jeśli ktoś zastanawia się jak dbać o układ nerwowy to przede wszystkim powinien wiedzieć, że nie można go nadwyrężać. Kończymy z nadmiarem kawy i napojami energetycznymi. Jeśli ktoś zasypia nad biurkiem a jeszcze ma pracę często sięga po kolejny napój energetyczny. Jednak to błąd. Kofeina, która tam się znajduje będzie pobudzać organizm na krótko, ma zaś skutki uboczne, ponieważ powoduje wzrost ciśnienia, skurcz naczyń krwionośnych, wypłukiwanie cennych pierwiastków z organizmu jak magnez czy potas. Zamiast tego trzeba pić 2 litry wody mineralnej każdego dnia. Do tego świeże soki owocowe i warzywne oraz herbaty ziołowe. Prawidłowe nawodnienie to klucz do tego, by układ nerwowy dobrze sobie radził i funkcjonował bez problemów.
Witaminy z grupy B. Czyli dieta na układ nerwowy!
Słaby układ nerwowy wymaga suplementacji witamin z grupy B. Oczywiście najlepiej wybierac takie w naturalnej formie. Czy wiemy, że skutkiem niedoboru witamin jest osłabienie, zmęczenie i zaburzenia koncentracji? Jeśli tak to trzeba zadbać o to, by w jadłospisie nie brakowało zbóż z grubego przemiału, otrębów, kiełków pszenicy i roślin strączkowych oraz orzechów. Witaminy z tej grupy są w wodzie rozpuszczalne. Organizm ma malą możliwość magazynowania więc na bieżąco należy je dostarczyć z pożywieniem.
Synteza neuroprzekaźników a dieta
Dieta ma bardzo duży wpływ na pracę układu nerwowego. Trzeba wiedzieć, że to co dostarcza się organizmowi w diecie jest następnie bezpośrednio decydującym o syntezie neuroprzekaźników elemencie. To swoiste informatory dla mózgu. Np. tryptofan czyli aminokwas, który będzie ulegał przekształceniu do serotoniny, a więc hormonu szczęścia i melatoniny, która będzie odpowiadać za regulowanie cyklu dobowego w zyciu człowieka. Jedzenie, które jest bogate w ten aminokwas to białko jaj, ser żółty, dorsz, soja, sezam. Dlatego niezależnie czy ktoś je mięso czy tez nie an pewno może dostarczyć tryptofan w diecie.
Magnez, czyli szybka regeneracja układu nerwowego
Magnez to pierwiastek, który jest konieczny do dobrego funkcjonowania układu nerwowego. Bierze on udział w licznych reakcjach enzymatycznych i poprawia pracę mięśnia sercowego. Do najczęstszych skutków niedoboru magnezu należą zaburzenia nerwicowe, apatia, drżenie kończyn czy depresja. Jeśli ktoś chce dostarczać magnez to powinien jeść kaszę gryczaną, migdały, pistacje, orzechy laskowe.
Kwasy omega-3, wszechstronne wzmocnienie układu nerwowego
Kwasy omega 3 a więc nienasycone kwasy tłuszczowe sa bardzo cenne dla naszego organizmu. Chronią przed nowotworami, maja świetny wpływ na układ sercowo naczyniowy, wspomagają układ nerwowy. To kwasy tłuszczowe, które będą również pomagać w metabolizmie tkanki mózgowej, przez co zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym, chronić mogą przed pojawieniem się również problemów depresyjnych. Na pewno warto więc zadbać o dostarczenie odpowiedniej dawki omega 3 do organizmu, by w sposob skuteczny poprawić pracę układu nerwowego.