Jak wybrać korki piłkarskie?

Jak wybrać korki piłkarskie?

Wybór butów do gry w piłkę nożną powinien opierać się o kilka podstawowych kryteriów, których sprecyzowanie pozwoli szlifować swoje umiejętności podczas treningu, oraz mierzyć się z najlepszymi rywalami w ligowych rozgrywkach. Pamiętajmy, że kolor butów, ich wykonanie oraz marka mają znaczenie, natomiast jeśli podchodzisz do gry w piłkę nożną rzeczywiście poważnie, powinieneś zwrócić uwagę na większą liczbę aspektów. I właśnie o tym porozmawiamy w dzisiejszym wpisie. Podpowiemy, jak wybrać korki piłkarskie, gdzie je kupić, a także ile kosztują poszczególne modele. Miłej lektury!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze korków piłkarskich?

Wybierając korki piłkarskie, warto zadać sobie 3 kluczowe pytania:

  • Na jakiej nawierzchni będę grać najczęściej?
  • Jaki jest mój poziom zaawansowania?
  • Z jakiego materiału mają być wykonane korki?

Warto również sprawdzić rozmiar swojej stopy – najlepiej ją zmierzyć i posługiwać się centymetrami, ponieważ tabele rozmiarów mogą się różnić w zależności od wyboru konkretnego producenta.

Nawierzchnia

Istnieje kilka rodzajów nawierzchni – naturalna, mokra trawa naturalna oraz orlikowa.

Naturalna nawierzchnia – czyli pokryta trawą (najzdrowsza dla stawów nawierzchnia)

Boisk trawiastych jest projektowanych obecnie coraz więcej, wyróżniają się one zazwyczaj przeciętną twardością, dlatego butów na trawę należy szukać oznaczonych jako LANKI FG lub LANKI FG/AG. Obuwie tego typu zostało wyposażone w podeszwę z korków plastikowych – dozwolonych na każdym poziomie rozgrywek.

Jak wybrać korki piłkarskie?

Mokra trawa naturalna – miękka lub grząska.

W takim przypadku rozglądaj się za butami typu WKRĘTY/MIXY. Pamiętaj jednak, że wkręty oraz mixy (czyli korki plastikowe połączone z metalowymi) są według przepisów PZPN dozwolone dopiero od juniorów młodszych. W trampkarzach można grać w obuwiu z korkami plastikowymi.

Trawa sztuczna – orlikowa.

Na boiskach z nawierzchnią sztuczną zawodnicy mogą grać w każdym rodzaju obuwia. Powinni natomiast zdecydować się na korki typu FXG, TF/TT lub AG. Uchroni to ich przed kontuzjami. Ogólnie rzecz biorąc buty na sztuczną murawę, określa się jako turfy – gwarantują komfortową rozgrywkę w każdych warunkach pogodowych, jednocześnie umożliwiając drobny poślizg (dzięki krótkim korkom zawodnik jest mniej narażony na kontuzje stawowe).

Poziom zaawansowania

Znacznie tańsze egzemplarze należy wybierać w przypadku amatorskich rozgrywek (np. korki Adidas Predator 19.3 FG). Stopa jest w nich nieco sztywniejsza, natomiast nie przeszkadza to w treningu lub nawet meczu w niższych ligach. 

Profesjonaliści lub pół-zawodowcy muszą czuć piłkę każdym milimetrem stopy. W konsekwencji warto zdecydować się na lekkie i bardzo elastyczne korki (np. Adidas Predator Edge 2 FG).

Materiał

Możesz wybrać korki skórzane (znacznie wygodniejsze, lepiej dostosowane do stopy) oraz buty piłkarskie syntetyczne, które nie wymagają pastowania ani szorowania – często wystarczy je wyłącznie opłukać po treningu.

Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy markowych produktów, koniecznie sprawdź ofertę numer1.store. W tym sklepie internetowym znajdziesz nie tylko korki piłkarskie, ale również ochraniacze, odzież, torby sportowe, akcesoria i piłki do gry (treningowe oraz meczowe).

 

Podobne artykuły