Soczewki kontaktowe jednodniowe czy długoterminowe – które wybrać?

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy długoterminowe – które wybrać?

Mimo tego, że okulary z roku na rok stają się coraz modniejsze, nie każdy z nas lubi i chce je nosić. Dziś na szczęście rezygnacja z tradycyjnych szkieł nie musi wcale oznaczać słabej jakości widzenia! Możemy je bowiem w większości przypadków z powodzeniem zastąpić nowoczesnymi soczewkami kontaktowymi. Jakie soczewki warto wybrać, aby ich noszenie było zarówno wygodne, jak i zdrowe dla naszych oczu?

Czy soczewki kontaktowe są odpowiednie dla każdego?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że soczewki kontaktowe powinny zostać wybrane oraz przepisane przez lekarza. Zanim więc zdecydujemy się na ich zakup powinniśmy odwiedzić swojego okulistę i dowiedzieć się, czy w naszym konkretnym przypadku nie ma przeciwwskazań do ich noszenia oraz pozwolić mu dopasować parametry soczewek do naszej wady wzroku.

Nie każdy z nas może bowiem nosić soczewki. Korzystanie z nich wykluczają m. in. niektóre rodzaje alergii, cukrzyca, zaburzenia odporności, a także niektóre schorzenia hormonalne. Jeśli jednak okaże się, że w naszym przypadku nie ma przeciwwskazań do wymiany klasycznych okularów na soczewki kontaktowe, możemy zacząć się zastanawiać czy wybrać jednodniowe, czy też długoterminowe szkła kontaktowe.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać – jednodniowe czy długoterminowe?

Soczewki jednodniowe posiada w swojej ofercie większość renomowanych producentów, do których należy także Acuvue Oasys. Ich wybór jest polecany zwłaszcza dla osób poczatkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z niewidoczną korekcją wzroku. Jednodniowe soczewki kontaktowe Acuvue Oasys to nowoczesny produkt, który nosimy przez jeden dzień, a po zdjęciu wieczorem wyrzucamy do kosza. Następnego dnia wyciągany z pudełeczka kolejną parę i tak codziennie.

Codzienna wymiana soczewek na nowe pozwala uniknąć konieczności dbania o higienę oraz właściwego konserwowania soczewek. Zmniejsza także ryzyko podrażnienia oczu oraz wystąpienia ich infekcji. Ich wadą jest jednak wyższy koszt użytkowania – soczewki jednodniowe są bowiem nieco droższe w zakupie od soczewek długoterminowych.

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy długoterminowe – które wybrać?

Soczewki długoterminowe to rodzaj szkieł kontaktowych, które są przeznaczone do użytkowania przez dłuższy czas. W ofercie Acuvue Oasys znaleźć można soczewki dwutygodniowe oraz ich miesięczne odpowiedniki, które przeznaczone są do noszenia odpowiednio przez dwa tygodnie oraz 30 dni. Ich zaletą jest niższy koszt zakupu, co docenią zwłaszcza osoby oszczędne, które jednak potrafią już prawidłowo zadbać o higienę oraz prawidłową konserwację swoich szkieł kontaktowych.

Jak prawidłowo dbać o soczewki długoterminowe?

Wybierając soczewki długoterminowe musimy mieć świadomość, że ich właściwa pielęgnacja odgrywa ogromną rolę dla komfortu użytkowania szkieł oraz zdrowia naszych oczu. Do soczewek Acuvue Oasys powinniśmy więc koniecznie dokupić specjalny płyn przeznaczony do ich czyszczenia oraz przechowywania. Każdego wieczora po zdjęciu szkieł musimy dokładnie oczyścić je z osadu oraz umieścić na noc w pojemniczku wypełnionym płynem. Tak wyczyszczone soczewki będą się nadawały do założenia następnego ranka oraz bezpiecznego noszenia przez cały kolejny dzień.

Materiał przygotowany przy współpracy z serwisem OkularywSieci.pl - dystrybutorem soczewek Acuvue Oasys

 

Podobne artykuły