Jak i czym prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Jak i czym prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Osoby cierpiące na niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze krwi powinny regularnie dokonywać pomiarów ciśnienia. Ogromne znaczenie dla uzyskania prawidłowego wyniku ma sposób wykonywania badania oraz rodzaj urządzenia. Najlepszym wyborem dla osób, które nie mają doświadczenia w mierzeniu ciśnienia będzie ciśnieniomierz elektroniczny.

Ciśnieniomierze i ich rodzaje

Najpopularniejszym dziś rodzajem ciśnieniomierzy są urządzenia elektroniczne. Charakteryzują się one łatwą i intuicyjną obsługą przystosowaną do użytku domowego oraz obiektywnością przedstawianych wyników. W ciśnieniomierzach elektronicznych pomiar ciśnienia dokonywany jest automatycznie, a niektóre urządzenia pozwalają także na zapisanie wyników pomiarów w swojej pamięci.

Osoby regularnie dokonujące pomiarów ciśnienia tętniczego krwi mają dziś do wyboru urządzenia przeznaczone do wykonywania pomiarów na nadgarstku lub na ramieniu. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są uznawane za mało dokładne oraz posiadają znacznie mniej przydatnych funkcji od swoich naramiennych odpowiedników. Ich zaletą jest jednak wygoda użytkowania oraz poręczność, której nie posiadają większe od nich ciśnieniomierze naramienne. Te natomiast są dokładniejsze, a niektóre bardziej zaawansowane urządzenia tego typu są także w stanie wykryć arytmię serca.

Jak i czym prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego krwi – jak go wykonać samodzielnie w domu?

Ciśnienie tętnicze krwi mierzymy z reguły na lewej ręce. Przed przystąpieniem do badania zdejmujemy z ręki zegarek oraz pozostałą biżuterię i odwijamy rękaw. Osoby korzystające z ciśnieniomierza nadgarstkowego powinny umieścić mankiet urządzenia na wysokości ok. 1,5 cm od dłoni oraz skierować ją do góry. Użytkownicy korzystający z ciśnieniomierza naramiennego przed założeniem mankietu urządzenia powinny natomiast dotknąć dwoma palcami miejsca, w którym zlokalizowana jest tętnica i założyć mankiet na wysokości ok. 1,5 cm od łokcia.

W obydwu przypadkach mankiet urządzenia powinien dość ciasno przylegać do skóry, a ręka posiadać solidne podparcie. Najbardziej wiarygodny wynik pomiaru uzyskamy, jeśli mankiet ciśnieniomierza będzie znajdował się na mniej więcej takiej samej wysokości, co nasze serce. W celu dokonania pomiaru ciśnienia wciskamy przycisk na obudowie ciśnieniomierza, a urządzenie rozpocznie badanie. W czasie pomiaru ciśnienia należy zachować ciszę, nie rozmawiać oraz nie ruszać się. Uzyskany wynik pojawi się po chwili na wyświetlaczu urządzenia.

W jakich warunkach należy mierzyć ciśnienie krwi?

Badania ciśnienia nie powinniśmy wykonywać bezpośrednio po spożyciu posiłku. Najlepiej odczekać ok. godzinę po jedzeniu i dopiero wtedy przystąpić do badania. Pomiaru ciśnienia nie należy wykonywać także po spożyciu alkoholu oraz paleniu papierosów.

Na ok. 15 min. przed planowanym badaniem warto zrelaksować się, odprężyć, gdyż stres oraz zmęczenie mogą negatywnie wpływać na wyniki pomiaru. Badanie ciśnienia warto planować zawsze na tę samą porę dnia, gdyż nasze ciśnienie może wahać się w zależności od godziny.

Podobne artykuły