Termometr bezrtęciowy, elektroniczny czy bezdotykowy – który wybrać?

Termometr bezrtęciowy, elektroniczny czy bezdotykowy – który wybrać?

Tradycyjne termometry rtęciowe, które pamiętamy z czasów dzieciństwa nie są już dostępne w sprzedaży. Zastąpiły je bezpieczniejsze termometry bezrtęciowe, elektroniczne oraz bezdotykowe, które aktualnie znajdziemy w każdej aptece. Osoby stojące przed wyborem oraz zakupem tego podstawowego wyposażenia każdej apteczce zadają sobie pytanie, w który z nich warto zainwestować. Sprawdźmy, jakie zalety i wady posiada każdy rodzaj termometru!

Termometr elektroniczny – szybki i dokładny pomiar temperatury ciała

Termometry elektroniczne cieszą się obecnie dużą popularnością. Są stosunkowo niedrogie w zakupie, bardzo proste w obsłudze oraz oferują dobrą dokładność wykonywanych pomiarów. Jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem, że zakupimy dobrej jakości, markowy wyrób oraz będziemy ściśle stosować się do instrukcji jego użytkowania. W takiej sytuacji dokładność termometrów elektronicznych wynosi +0,1 °C.

Termometry elektroniczne są niewielkich rozmiarów, co pozwala na ich przechowywanie w domowej apteczce oraz zabieranie ze sobą w podróże. Za ich pomocą możemy dokonać pomiarów w jamie ustnej, pod pachą oraz w odbycie, co daje im bardzo szeroki zakres zastosowania. Czas pomiaru waha się w zależności od miejsca od 10 do 15 sekund. Sprawia to, że termometr elektroniczny dobrze sprawdza się zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci.

Termometr bezrtęciowy, elektroniczny czy bezdotykowy – który wybrać?

Termometr bezdotykowy – pomiar temperatury w kilka sekund

Termometry bezdotykowe to nowoczesne urządzenia służące do pomiaru temperatury ciała przeznaczone do domowego użytku. Ich działanie opiera się na świetle podczerwonym. Termometr bezdotykowy nie potrzebuje do wykonania pomiaru kontaktu z ludzkim ciałem, co czyni z niego higieniczne oraz bezpieczne urządzenie. Ze względu na wygodę użytkowania oraz szybkość pomiaru termometry bezdotykowe są szczególnie polecane dla małych dzieci i niemowląt.

Termometry bezdotykowe dzielą się na douszne oraz czołowe. Termometr douszny należy wprowadzić do ucha i zaczekać na wykonanie pomiaru. Urządzenie służące do mierzenia temperatury na czole należy natomiast skierować na skroń. Termometry bezdotykowe są wygodne w obsłudze oraz oferują pomiar w zaledwie kilka sekund. Warto jednak wiedzieć, że posiadają one wyższe ryzyko błędu, które wynosi ±0,2°C w zależności od rodzaju urządzenia.

Termometr bezrtęciowy, elektroniczny czy bezdotykowy – który wybrać?

Termometr bezrtęciowy – bezpieczna alternatywa dla klasycznego termometru rtęciowego

Termometr bezrtęciowy to bezpośredni następca klasycznego termometru, który większość nas kojarzy z czasów swojego dzieciństwa. Toksyczna rtęć w dobrej jakości wyrobach tego typu zastąpiona została bezpiecznym galinstanem. Brak dodatku niklu i PVC w jego konstrukcji sprawia, że termometr może być bezpiecznie użytkowany także przez osoby cierpiące na alergie.

Nowoczesny termometr bezrtęciowy oferuje wysoką dokładność pomiarów, jest bezpieczny w użytkowaniu oraz nie wymaga okresowej wymiany baterii. Idealnie sprawdza się zarówno do użytkowania domowego, jak i zabierania ze sobą w podróże. Jego zaletą jest także niska cena, która idzie w parze z wysoką dokładnością, bezpieczeństwem użytkowania oraz jakością wykonania. To doskonały wybór dla osób ceniących sobie tradycyjne narzędzia do pomiaru temperatury ciała.

 

Podobne artykuły