Kiedy zastosować leczenie kanałowe

Kiedy zastosować leczenie kanałowe

Dbanie o zęby jest niewątpliwie bardzo ważną częścią higieny osobiste. Wszelkie zaniechania w tej materii mogą odbić się niezwykle boleśnie zarówno na nas, jak i na naszym portfelu. Dlatego należy przeprowadzać regularne przeglądy dentystyczne, żeby móc podejmować odpowiednie kroki lecznicze odpowiednio wcześniej. Czasem jednak stan zęba jest tak poważny, że pozostaje tylko leczenie endodontyczne. Leczenie kanałowe w Krakowie oferuje wiele klinik.

Rozwój choroby zęba

Leczenie kanałowe w Krakowie jest stosowane w przypadkach, w których żadna, inna forma leczenia nie jest już możliwa. Zęba przebiega w sposób stopniowy i długotrwały. Najpierw zmiany próchnicze wnikają w tak zwaną zębinę. Gdy odpowiednie leczenie nie pozostanie podjęte odpowiednio szybko, z czasem próchnica zaczyna atakować głębsze części zęba, a mianowicie miazgę. Jest to już bardzo zaawansowane stadium choroby.

Bakterie, rozmnażając się powodują bardzo mocny stan zapalny. Wiąże się to z ogromnym bólem, który może pojawiać się nagle, lecz przeważnie występuje podczas jedzenia czegoś słodkiego, lub picia zimnych napojów. Takie ataki bólu mogą trwać od kilku minut, do nawet kilku godzin. Często nie pomagają nawet silne leki przeciwbólowe. Ból może pojawiać się także w nocy, lub podczas gwałtownego poruszania się. Gdy ząb pobolewa podczas gwałtownego ruchu, to czas najwyższy, aby czym prędzej udać się do stomatologa, gdyż to jest ostatnim możliwy moment na skuteczną interwencję. Brak podjęcia leczenia spowoduje, że zapalenie miazgi zębowej, przeistoczy się w całkowitą martwicę lub zgorzel zęba, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Po zniszczeniu wierzchołka zęba, bakterie przenikają w głąb organizmu, atakując otaczające zęba tkanki. Gdy ząb boli, nawet po lekkim dotknięciu, na przykład językiem, świadczy to o silnym zapaleniu ozębnej. Na tym etapie może już występować zjawisko ropienia. Powstająca wtedy ropa zaczyna szukać ujścia, przebijając się do otaczającej zęba tkanek miękkich. Kolejnym stadium jest zapalenie okostnej, które wymaga już natychmiastowej interwencji chirurgicznej i na ogół wiąże się z całkowitym usunięciem zęba.

Kiedy stosuje się leczenie kanałowe w Krakowie

Leczenie kanałowe stosuje się na etapie, na którym próchnica jest już zbyt głęboko, aby wystarczyło zwykłe borowanie. Polega na otworzeniu zęba i dokładnym oczyszczeniu kanałów zębowych z martwych i chorych tkanek. Po tym następuje bardzo dokładne zdezynfekowania kanałów zębowych. Następnie stomatolog wprowadza specjalną substancję wypełniającą, aby uniemożliwić dalsze psucie się zęba.

Kiedy zastosować leczenie kanałowe

Leczyć czy usuwać

Alternatywą dla leczenia kanałowego, jest na ogół całkowite usunięcie zęba. Stomatolodzy polecają podjęcie próby leczenia, jednak trzeba pamiętać, że jest to proces długotrwały i nie każdy ząb udaje się wyleczyć. Czasem pełny proces leczenia trwa nawet kilka miesięcy. Wszystko sprowadza się do tego, aby udać się do dentysty przy pierwszych oznakach psucia się zębów.

Tekst o leczenie kanałowe w Dentocentrum.pl.

Podobne artykuły