Dbałość o kondycję fizyczną nie powinna być jak moda, ale jak potrzeba, z którą chcemy żyć i zaspokajać, by być zdrowym i mieć świetne samopoczucie. Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do realizacji wysiłku fizycznego. Tak naprawdę jeśli mamy problem tego typu to warto mieć większą dbałość o zdrowie a aktywność fizyczna na pewno będzie tutaj bardzo cenna. Jaki wiec wybrać sport w przypadku cukrzycy?
Niezależnie czy będzie to cukrzyca typu 1 czy typu 2 to nie powinna stanowić przeszkody do uprawiania sportu. W przypadku typu 2 leczenie niefarmakologiczne będzie obejmować modyfikację stylu zycia a zatem trzeba będzie stosować nie tylko dietę, ale również aktywność fizyczną. To ważne, ponieważ taka cukrzyca to bardzo często wynik nadwagi i otyłości a właśnie aktywność fizyczna będzie skutecznym sposobem na walkę z otyłością. Zdecydowanie łatwiej dzięki niej będzie można utrzymać masę ciała na odpowiednim poziomie. Dodatkowo ćwiczenia systematyczne będą dodatkowo odwracać niekorzystne zjawiska jakie związane są z chorobą i rozwijają się gdy ona trwa. Osoby, które maja cukrzycę typu pierwszego o ile nie mają żadnych późnych powikłań mogą uprawiać praktycznie każdy sport, również wyczynowy. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę dostosowanie dawki insuliny do zwiększonego zużycia glukozy, co wynika z wysiłku fizycznego.
Aktywność fizyczna dla diabetyków
Taki najlepszy wysiłek dla diabetyków to zawsze wysiłek tlenowy. To takiej kategorii zalicza się spacer, marsz czy jazdę na rowerze, pływanie, taniec czy jazdę na rolkach albo łyżwach. Jeśli do tej pory prowadzono siedzący tryb życia to na początek wystarczy spacer 15 minut, który będzie bardziej energiczny. W kolejnym tygodniu można będzie czas spacerów przedłużać o kolejne minuty. Taki wysiłek ostatecznie może trwać około 40 minut. Ważne jednak by nie mieć zbyt dużej intensywności. Zamiast intensywności powinno się postawić na regularność takiego wysiłku. Najlepiej spędzać czas aktywnie przynajmniej cztery razy w tygodniu. Dla cukrzyków nie będzie odpowiedni wysiłek siłowy. Jeśli zmiany cukrzycowe występują w oczach to nie powinno się intensywnie ćwiczyć w taki sposób, że dochodzi do wstrzymania oddechu czy natężania mięśni. Przy zaburzeniach czucia w stopach nie będzie wskazane bieganie szczególnie na twardym podłożu.
Bezpieczeństwo wysiłku
Wysiłek fizyczny to po prostu praca mięśni, które spalają glukozę, by pozyskiwać energię. U osób z cukrzyca w pewnych okolicznościach może to spowodować niedocukrzenie, czyli sytuacja, gdy jest nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi. Z tego względu osoba, która decyduje się na wysiłek musi pamiętać o kilku sprawach. Nie ćwiczyć się na czczo, najlepiej realizować trening po około dwóch godzinach od lekkiego posiłku. Dobra praktyka to zabieranie na spacer czy na trening przekąski, gdyby cukier gwałtownie spadał. Oprócz tego warto mieć ze sobą identyfikator informujących chorobie na wypadek niebezpiecznych sytuacji w trakcie ćwiczeń. Zawsze przed ćwiczeniami warto także sprawdzić poziom cukru we krwi.