Melasa – dla zdrowia i urody

Melasa – dla zdrowia i urody

Smaczna, słodka i może być świetnym rozwiązaniem, gdy chodzi o zastępowanie cukru. Oprócz tego będzie bogata w wapn, żelazo czy inne składniki mineralne, dlatego jej atrakcyjność jest bardzo wysoka. Co ma w sobie melasa i jakie sa jej odmiany.

Melasa to produkt uboczny rafinowania cukru, jednak to właśnie tam zachowują się najlepsze właściwości roślin, z których cukier powstaje. Mamy tam witaminy, sole mineralne żelaza wapnia, manganu, potasu czy magnezu. Ze względu na minerały i witaminy jakie się tam znajdują a także ich wpływ na ludzki organizm można mówić, że jest to prawdziwy superfood, a więc jeden z najzdrowszych składników spożywczych na świecie. Melasa jest doceniana przede wszystkim przez miłośników zdrowego trybu zycia i osoby, które są aktywne fizycznie, a więc te, które świadomie wybierają pokarmy do potrzeb swojego organizmu. Z wyglądu melasa jest podobna do ciemnego płynu, którego konsystencja i barwa jest podobna do miodu gryczanego. Słodka w smaku, więc może zastępować zwykły cukier bez większych problemów.

Melasa – dla zdrowia i urody

Melasa trzcinowa

Powstawać będzie w ramach procesu rafinowania cukru z trzciny cukrowej. Ze względu na ciemny kolor i cenne właściwości będzie nazywana czarnym złotem. Można będzie ją stosować do słodzenia napojów i wypieków, do smarowania pieczywa. Melasa trzcinowa ma znaczne ilości żelaza, którego brak sprawia, że jesteśmy zmęczeni, wypadają nam włosy i mamy słabszą koncentrację a przede wszystkim pojawia się w organizmie anemia. To również dobre źródło wapnia, który dobrze działa na zęby, kości oraz mięsnie. Wapń pomaga nam obniżać poziom cholesterolu we krwi i daje prawidłowe ciśnienie. Dzięki zawartości cukru oraz żelaza, które transportuje tlen do krwi melasa będzie wpływać pozytywnie na poziom energii w organizmie, co będzie ważne między innymi dla sportowców. Warto także podkreślić, że dzięki zawartości manganu, pierwiastka o działaniu antyoksydacyjnym melasa będzie poprawiać usuwanie wolnych rodników i dlatego spowolni skutecznie procesy starzenia się organizmu.

Melasa buraczana

Jest efektem produkcji cukru buraczanego, powstaje jako produkt uboczny. W przemyśle jest wykorzystywana przy produkcji alkoholi, a w codziennej kuchni sprawdza się jako dodatek do wypieków, naleśników czy sosów. Można nią slodzic napoje. Melasa buraczana ma 50% sacharozy przy 38% w melasie trzcinowej. Mimo, że melasa buraczana ma mniej substancji odżywczych niż trzcinowa i tak będzie dużo zdrowsza niż cukier czy słodziki. Mamy tam wapń, magnez, żelazo, witaminy z grupy B a także cynk, chrom czy potas.

Melasa karobowa

Stosowana miedzy innymi w diecie przez alergików będzie zastępować nam nie tylko cukier ale także kakao. Karob inaczej nazywany chlebem świętojańskim należy do roślin bobowatych. Najbardziej powszechna forma to mielone nasiona strąków, które będą idealną alternatywą dla kakao przy czym ma mniej tłuszczu. Melasa z chleba świętojańskiego nie ma ani cukru ani glukozy. Nadaje się jako słodki dodatek do wypieków, deserów czy napojów. Pojawia się tam również czekoladowy posmak.

Podobne artykuły