Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w domu?

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w domu?

Ciśnienie krwi warto mierzyć regularnie. Dotyczy to nie tylko osób mających z nim problemy, ale wszystkich ludzi, którzy pragną lepiej zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Mierzenie ciśnienia krwi wymaga jednak posiadania podstawowej wiedzy oraz odpowiedniego urządzenia. Tylko przeprowadzony we właściwy sposób pomiar będzie bowiem miarodajny. W jaki sposób prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w domu dowiesz się z treści tego artykułu!

Precyzyjne i atestowane ciśnieniomierze do użytku domowego

Do pomiaru ciśnienia krwi w warunkach domowych służą ciśnieniomierze elektroniczne. Dobrej jakości certyfikowane urządzenia tego typu znaleźć można w ofercie polskiej marki Sanity.pl, która od ponad 20 lat dostarcza atestowanych produktów medycznych przystosowanych do użytku domowego. Za ich pomocą każdy użytkownik może regularnie monitorować swoje zdrowie oraz szybko zareagować w razie wykrycia nieprawidłowości. 

Wszystkie ciśnieniomierze dostępne w portfolio Sanity.pl charakteryzują się doskonałą jakością wykonania, estetycznym designem oraz wysoką czułością, która pozwala na dokonywanie za ich pomocą precyzyjnych pomiarów w warunkach domowych. Ciśnieniomierze Sanity.pl będą dobrym wyborem zarówno dla osób, które poszukują niezawodnego urządzenia do codziennego mierzenia ciśnienia krwi, jak i dla ludzi, którzy po sprzęt tego typu sięgają okazyjnie.

Na której ręce mierzyć ciśnienie krwi w domu?

Ciśnienie mierzymy zawsze na tej samej ręce. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to lewa, czy prawa ręka, istotne jednak, aby zawsze dokonywać pomiarów na wybranej z nich. Jest to podyktowane faktem, że wyniki pomiarów w zależności od ręki mogą różnić się o nawet 10 mmHg. Warto także wiedzieć, że w większości przypadków ciśnienie krwi mierzone na dominującej ręce (w przypadku osób praworęcznych na prawej) będzie nieco wyższe niż na ręce, której używamy w mniejszym stopniu.

Lekarze zalecają, aby osoby, które regularnie mierzą ciśnienie krwi, co jakiś czas (np. co pół roku) rutynowo wykonały pomiar ciśnienia dla obu rąk. Jeśli okaże się bowiem, że ciśnienie krwi między jedną a drugą ręką różni się o 15-20 mmHg, powinniśmy zdecydować się na dodatkowe badania kontrolne u lekarza. Może to bowiem wskazywać na schorzenia naczyń krwionośnym, w tym na miażdżycę.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w domu?

Przebieg prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi w domu

Badanie ciśnienia krwi warto wykonywać nie tylko rutynowo, ale także w przypadku wystąpienia złego samopoczucia. Najczęstszymi objawami świadczącymi o wahaniach ciśnienia są bowiem osłabienie, ból głowy oraz jej zawroty. W takiej sytuacji warto od razu przeprowadzić badanie oraz zapisać jego wynik.

Rutynowe badanie ciśnienia krwi zaleca się wykonywać z rana, przed posiłkiem. Osoby, które biorą leki na nadciśnienie powinny wykonać badanie przed ich przyjęciem. Przed pomiarem warto skorzystać z toalety, zrelaksować się i odprężyć. Nie zaleca się także palenia papierosów oraz picia kawy, gdyż mogą one negatywnie wpływać na wynik pomiaru.

W celu wykonania pomiaru siadamy wygodnie przy stole a rękę, na której będziemy mierzyli ciśnienie stabilnie opieramy na blacie. Zakładamy mankiet ciśnieniomierza na przedramię tak, aby przylegał on do skóry. Włączamy ciśnieniomierz i bez ruchu czekamy aż wykona on pomiar. Notujemy wyniki i powtarzamy badanie w celu oceny prawidłowości uzyskanego wyniku.

Partnerem artykułu jest https://sanity.pl/

Podobne artykuły