Kolarskie okulary przeciwsłoneczne powinny być nie tylko modne, ale też funkcjonalne. Są niezbędnym elementem wyposażenia każdego kolarza. Latem chronią przed słońcem, a przez pozostałą część roku przed śniegiem i deszczem, a nawet wiatrem i robakami. Oczywiście, dzięki nim będziemy świetnie wyglądać. Jednak zapominajmy, że chronią nas przed żwirem, kamyczkami rzucanymi przez opony i wszechobecnymi muchami.
Nowoczesne okulary rowerowe wyposażone są w szereg przydatnych funkcji. Zostały wykonane z odpowiednich materiałów, aby jazda była bezpieczna i wygodna. Dlatego zwróćmy uwagę na lekkie oprawki, nietłukące się soczewki i powłoki odblaskowe.
Oprawki
Metalowe oprawki nie sprawdzą się w przypadku okularów rowerowych. Będziesz miał duży problem, aby dopasować odpowiednie oprawki. Ponadto, jeśli się rozbiją, mogą być niebezpieczne dla naszych oczu. Z drugiej strony poliwęglanowy plastik jest świetnym rozwiązaniem. Jest lekki, trwały i wytrzymały. Dzięki temu nie uszkodzi się, jeśli się przewrócimy. Oprawki z takiego materiału będą idealnie przylegać do twarzy.
Jeśli mamy tendencję do pocenia się podczas jazdy, zwróćmy uwagę na oprawki, zapewniające dużą wentylację lub przepływ powietrza. Pozwolą nam zachować chłód. Zapobiegają też parowaniu soczewek. Nie mniej ważne jest to, aby na nosie i skroniach znajdowały się miękkie, gumowe podkładki. Wtedy okulary będa się wygodnie trzymały.
Soczewki
W ofercie wielu sklepów możemy znaleźć duże, zakrzywione soczewki. Zapewniają duże pole widzenia. Możemy nawet zapomnieć, że mamy na sobie okulary. Jeśli lubisz jazdę długodystansową, koniecznie wybierz model zapewniający ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Promienie słoneczne mogą powodować oparzenia, przedwczesne starzenie się delikatnej skóry wokół oczu. Mogą też uszkodzić same oczy. Jeśli okulary nie mają filtrów, nie kupujmy ich.
Szukajmy soczewek odpornych na uderzenia lub pęknięcia. Nawet jeśli dostaniemy kamieniem w twarz, soczewki pozostaną nienaruszone. Po drugie, jeśli przypadkowo je upuścisz, nie musisz inwestować w drugą parę. Jeśli denerwują Cię zamglone soczewki, istnieje kilka opcji. Powłoka przeciwmgielna powinna zapobiegać temu zjawisku, a samo odpowietrzanie soczewek zapewnia chłodny przepływ nad nimi podczas jazdy.
Wybierając kolor soczewki, zwróćmy uwagę na warunki, w których jeździmy. Wiele modeli jest wyposażonych w wymienne soczewki. Dzięki temu możemy wygodnie je zmieniać w miarę zmiany poziomu oświetlenia.
Okulary rowerowe dla osób z wadą wzroku
Jeśli musisz nosić okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, musisz wziąć pod uwagę kilka dodatkowych rzeczy. Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni wybierać duże soczewki. Wtedy okulary nie będą przylegać ściśle do oczu. Jeśli wolisz nosić okulary, wielu optyków może wstawić w nich odpowiednie wkładki . Dzięki nim będziesz doskonale widział podczas jazdy na rowerze. Powłoka przeciwmgielna jest również świetnym pomysłem. Wtedy okulary nie zaparują. Możesz też wybrać specjalne okulary przeciwsłoneczne na receptę, dostosowane do Twojej wady wzroku.