Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego

skręcenie stawu skokowego to bardzo częsty skutek nieprawidłowego postawienia stopy w momencie ruchu. Jest to bardzo bolesna kontuzja, która niesie często ze sobą widmo kilkutygodniowej rehabilitacji.

Kto jest narażony na skręcenia?

W szczególności dotyczy to osób uprawiających sport. Bieganie po lesie, czy po nierównej nawierzchni może spowodować nadmierne przeciążenia stawu skokowego, które może doprowadzić do jego skręcenia i zerwania torebki stawowej.

Jakie są objawy skręcenia stawy skokowego?

Skręcenie stawu skokowego charakteryzuje się przede wszystkim przeszywającym bólem w okolicach stopy oraz charakterystycznym trzaskiem, który może być nawet porównywany z dźwiękiem złamanej kości. Najczęściej dochodzi do tzw. skręcenia bocznego, czyli do wywinięcia stopy do wewnątrz. Po paru minutach można już zauważyć pierwsze oznaki opuchlizny oraz niekiedy również krwiak. W niektórych przypadkach oprócz samego skręcenia stawu skokowego fragment kostny może zostać oderwany wraz z utrzymującym go ścięgnem. Taki przypadek nazywa się awulsyjnym zerwaniem więzadła.

Skręcenie stawu skokowego

Co należy robić w przypadku skręcenia kostki?

Specjalnie na potrzeby tego urazu powstała zasada PRICEMM, która ma za zadanie instruować osobę poszkodowaną lub tę, która udziela pomocy, co należy robić. Co oznacza ta zasada?:

Protection ochrona przed dodatkowymi uszkodzeniami skręconego już stawu skokowego;

Rest odpuszczenie jakichkolwiek aktywności fizycznych;

Ice bieżące chłodzenie okolic stawu skokowego w celu zmniejszenia bólu oraz zredukowaniu opuchlizny;

Compresion uścisk w okolicach kostki w celu ustabilizowania stawu oraz zmniejszenia obrzęku;

Elevation usytuowanie nogi na podwyższeniu w celu załagodzenia bólu oraz zmniejszenia obrzęku;

Medication stosowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych;

Modalites wykorzystywanie zabiegów pozwalających na szybszą regenerację kontuzjowanej nogi.

Trzymając się tych zasad, po kilku tygodniach można dostrzec już widoczne efekty rehabilitacji. Najważniejsze jest, aby w tym czasie nie przeciążać nogi, gdyż mimo stosowania leków oraz regularnego chłodzenia, staw skokowy może odnawiać się znacznie dłużej.

Co dalej?

Po zapewnieniu pierwszej pomocy należy udać się do lekarza w celu wykonania badania RTG lub nawet USG w celu oceny stanu poszkodowanego oraz dobrania odpowiednich metod leczniczych. W przypadku delikatnych skręceń używa się stabilizatora. W momencie poważniejszego skręcenia stawu skokowego lub nawet złamania, przez pierwszy okres rehabilitacji zakłada się opatrunek gipsowy. Dopiero po poprawie stanu uszkodzonej nogi, zakłada się stabilizator.

Jak powrócić do pewnej sprawności?

Mimo szybkiego zagojenia ran powrót do pełnej sprawności może być bardzo trudny. Najlepszym wyborem w przypadku skręcenia stawu skokowego jest jazda na rowerze oraz pływanie. Są to dyscypliny, które nie obciążają stawu skokowego, a ponadto znacznie przyspieszają powrót do dawnej dyspozycji. Rehabilitacja trwa zazwyczaj 3 6 tygodni, lecz bardzo dużo zależy od powagi kontuzji.

Więcej o skręceniu stawu skokowego można przeczytać w tym artykule: https://sportoklinik.pl/skrecona-kostka-objawy-i-leczenie-skrecenia-stawu-skokowego/.

Podobne artykuły