Szukasz wspaniałej przygody? Możemy pomóc. Dołącz do sportowców na siłowni i pracuj również nad swoimi mięśniami. Najpierw zapoznaj się z podstawami żywienia i ustal dietę zgodnie ze swoim poziomem początkującego. W tym artykule przedstawimy wszystkie aspekty, na które zwrócić uwagę i o których warto pamiętać.
Czy warto liczyć kalorie?
Dieta i trening nie wykluczają się wzajemnie. Jeśli dążysz do osiągnięcia celów związanych z odchudzaniem lub sportami, które sobie wyznaczyłeś, będziesz musiał zastosować oba te cele w praktyce. Aktywny tryb życia to nie tylko intensywny trening na siłowni, to także zdrowe nawyki w życiu codziennym!
Ważne jest, aby zacząć od zrozumienia tych nawyków. Powinieneś chodzić jak najwięcej, za każdym razem, gdy możesz. Im bardziej jesteś aktywny, tym więcej pożytku przyniesie to twojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Pamiętaj także, że liczenie kalorii nie zawsze przynosi dobry efekt. Zamiast tego skoncentruj się na opcjach żywieniowych, które są zarówno zdrowsze, niż zajadanie się fast foodem. Kalorii możemy trzymać się orientacyjnie, ale najważniejsze to skupienie się na tym, aby produkty które spożywamy były dobre jakościowo, świeże, bez konserwantów czy sztucznych barwników. Wyeliminuj z diety przetworzoną żywność.
Dieta - zasady, o których warto wiedzieć
Przede wszystkim jedz regularnie. Nie musisz jeść każdego posiłku jak w zegarku, ale powinieneś starać się jeść trzy dobre posiłki dziennie o ustalonych porach. W idealnym przypadku dobrze by było spożywać 5-6 posiłków, aby utrzymać stały poziom cukru we krwi w ciągu dnia.
Pamiętaj o włączeniu białka do swojej diety przy każdym posiłku. Źródła złożonych węglowodanów i zdrowe tłuszcze są również ważne podczas planowania posiłków. Wiele produktów spożywczych, takich jak tłuste ryby i orzechy, jest źródłem kwasów tłuszczowych omega 3. Są bardzo cenne w diecie sportowca.
Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody, aby twoje ciało było w pełni nawodnione. Pij wodę mineralną, zieloną herbatę, herbatę ziołową. Unikaj napojów gazowanych, soków w kartonikach, alkoholu lub innych słodzonych napojów. Zalecana dzienna porcja to 2-3 litry.