Brak snu to częsta sytuacja, która jest efektem wykonania pilnego zlecenia, szybkiego trybu życia czy braku czasu podczas dnia. Niezależnie jednak od sytuacji brak snu może owocować w wiele negatywnych zjawisk. Poniżej przedstawiamy co dzieje się naszym mózgiem podczas snu, dlaczego jest taki ważny i jakie skutki braku snu możemy odczuwać nie wysypiając się odpowiednio długo.
Co dzieje się z naszym mózgiem podczas snu?
Podczas snu w naszym mózgu dochodzi do wielu procesów, które są korzystne dla naszego zdrowia. Pierwszym z nich jest produkcja mieliny, czyli substancji, która chroni zakończenia naszych komórek nerwowych, otaczając je. Kolejnym procesem jest to detoksykacja oraz produkcja hormonu wzrostu, który pomaga zregenerować się organizmowi, oraz zwalczać infekcje. Przez wiele lat sądzono, że mózg podczas snu pozostaje bezczynny, co jest nieprawdą. Zdecydowanie powinniśmy wysypiać się odpowiednio długo m.in. 6h, a nawet od 7 do 9h dziennie. Niedosypianie może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji od utraty koncentracji po choroby psychiczne.
Skutki braku snu
Jeśli nie śpimy regularnie i odpowiednio długo, możemy być narażeni na wiele niekorzystnych dla nas skutków. Pierwszym z nich, który może być zaskakujący jest tycie i większa waga. Jeśli nie śpimy odpowiednio długo, nie mamy siły ani ochoty na prowadzenie diety czy kontrolowanie podjadania w trakcie dnia. Jednym z największych zagrożeń braku snu są problemy z pamięcią. Gdy nie śpimy, nie mamy, kiedy utrwalić wspomnień oraz informacji w pamięci krótkotrwałej i długotrwałej. Jeśli nie sypiamy regularnie i przez dłuższy okres, słabnie nasza ogólna pamięć. Brak snu może wpływać również na większe ryzyko zapadnięcia na choroby psychiczne. Osoby, które nie śpią odpowiednio długo według badań, częściej są chore na depresję. Brak snu wpływa również na nas negatywnie pod kątem zdrowia fizycznego. Mała liczba godzin, gdy śpimy, powoduje zwiększenie się stresu a w konsekwencji cukrzycę, udary, nadciśnienie, zawały czy choroby układu krążenia.