Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

Zastanawiasz się, jak może odróżnić zwykły ból brzucha od poważnego, zwiastującego duże problemy zdrowotne.

Grypa żołądkowa i zatrucie pokarmowe

Do podstawowych objawów można zaliczyć nudności, biegunkę, wymioty, bolesne skurcze lub ból brzucha, a także gorączka i zmęczenie. Przede wszystkim nie przyjmuj leków na biegunkę i nudności. Pij dużo płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia. Po 2-3 dniach, kiedy nie będziesz już wymiotować, jedz gotowane ziemniaki, lekki rosół i ryż. Dużo odpoczywaj, ucinaj krótkie drzemki w ciągu dnia. Grypa żołądkowa jest zakażeniem przewodu pokarmowego o podłożu wirusowym. Zwykle ustępuje po kilku dniach. Gdyby jednak nasiliły się bóle brzucha i wymioty-koniecznie udaj się do lekarza. Uwaga, jeśli do dotychczasowych objawów, dołączyło jeszcze podwójne widzenie, problemy z mówieniem i przełykaniem, może to być zatrucie jadem kiełbasianym, zagrażające życiu.

Zapalenie wątroby, rak żołądka

Do podstawowych objawów można zaliczyć silny ból w górnej prawej ćwiartce brzucha. Nasila się z każdym dniem. Ponadto mogą się pojawić wysoka gorączka, nudności, wymioty i zmęczenie. Niekiedy możesz mieć też problem z ciemnym moczem, jasnym stolcem, żółtą skórą i żółtymi białkami oczu. Udaj się w trybie pilnym do lekarza rodzinnego.

 Najczęstsze przyczyny bólu brzucha 

Atak kolki żółciowej

Może pojawić się dokuczliwy, skurczowy ból w środkowej części. Będzie promieniował do pleców lub prawego boku. Często możesz go doświadczać w nocy. Oprócz tego możesz cierpieć na nudności, wymioty i gazy. W takiej sytuacji musisz błyskawicznie reagować. Jedź od razu do lekarza, na ostry dyżur lub zadzwoń po karetkę. Do czasu konsultacji z lekarzem obligatoryjnie nic nie jedz ani nie pij.

Atak kolki lub kamicy nerkowej

Podstawowym objawem jest silny ból w dolnej części kręgosłupa. Może promieniować do brzucha lub pachwiny. Często oddawanie moczu jest bardzo bolesne. Możesz mieć w ogóle problemy z oddawaniem moczu. Mocz jest ciemny, cuchnie lub ma ślady krwi. Do popularnych objawów można też zaliczyć nudności, wymioty i nadpotliwość. W przypadku kolki lub kamicy nerkowej weź lek przeciwbólowy. Na pewno nie bierz aspiryny. Jak najszybciej udaj się do lekarza. Pij dużą ilość wody, żeby łatwiej wydalić kamień.

 Najczęstsze przyczyny bólu brzucha 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Do popularnych objawów można zaliczyć ropę w stolcu, krwiste stolce, ból lub bolesne skurcze, biegunkę, gorączkę i utratą kilogramów. Przede wszystkim musisz szybko iść do lekarza. Nie możesz dopuścić do odwodnienia organizmu, dlatego pij dużo płynów. Unikaj niedoboru ważnych składników odżywczych. Nie jedz potraw, które mogą podrażniać jelito. Przede wszystkim nie wybieraj pikantnych potrawy, z dużą ilością błonnika. Unikaj produktów pszennych, jaj, kawy, alkoholu i nabiału. Nie możesz przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Postaraj się nie stresować.
Podobne artykuły