Rak trzustki – pierwsze objawy choroby i przebieg leczenia

Rak trzustki – pierwsze objawy choroby i przebieg leczenia

Rak trzustki jest nowotworem złośliwym, który najczęściej wykrywany jest w już zaawansowanym stadium rozwoju. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych dla życia pacjentów nowotworów, który jest dodatkowo odporny na leczenie oraz dającym niespecyficzne objawy. Wykryty we wczesnym stadium nowotwór daje jednak szanse na wyzdrowienie, dlatego tak ważna jest stała obserwacja własnego ciała oraz szybkie reagowanie w razie dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.

Rak trzustki – objawy i leczenie

Rozwijający się w organizmie człowieka rak trzustki na wczesnym etapie nie daje praktyczne żadnych charakterystycznych dla tej choroby objawów. Istnieją jednak pewne niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na pojawienie się oraz rozwój tej choroby. Sygnały te zawsze powinny wzbudzić czujność obserwującej je osoby oraz skłonić ją do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. W przypadku raka trzustki szybka reakcja ma bowiem kluczowe znaczenie dla skuteczności wdrożonego leczenia oraz ochrony zdrowia i życia dotkniętego nim pacjenta.

Rak trzustki najczęściej objawia się żółtaczką, która pojawia się oraz utrzymuje przez dłuższy czas u ok. 90% chorych. Dodatkowo jej pojawieniu się może towarzyszyć także gwałtowny spadek masy ciała oraz odczucie bólu w okolicach pleców, które jest szczególnie odczuwalne podczas pozostawania w pozycji leżącej. Chorujący na raka trzustki bardzo często miewają także zaparcia, nudności oraz biegunki tłuszczowe. Rozwojowi choroby nowotworowej w obrębie trzustki towarzyszą także nawracające gorączki, anemia, wymioty oraz ostre zapalenie trzustki. Sygnałem alarmowym jest także wyczucie w okolicach nadbrzusza guza.

Rak trzustki – pierwsze objawy choroby i przebieg leczenia

Operacyjne i paliatywne leczenie raka trzustki

Jedyną możliwością leczenia raka trzustki jest jego operacyjne usunięcie, które uzupełnia się dodatkowo chemioterapią oraz radioterapią. Jest to możliwe jednak tylko we wczesnym stadium rozwoju choroby, kiedy guz nie osiągnął jeszcze dużych rozmiarów. Zabieg ten nie jest obojętny dla zdrowia pacjentów, gdyż ze względu na umiejscowienie guza niesie za sobą duże ryzyko powikłań. Wynika to z położenia trzustki w bliskim sąsiedztwie innych ważnych narządów, w tym wątroby, aorty oraz głównej tętnicy jelitowej. W czasie zabiegu usuwana jest nie tylko część trzustki, ale także fragmenty żołądka, dwunastnicy oraz pęcherzyka żółciowego.

Jak wspomniane zostało w części rak trzustki - objawy i leczenie choroba ta początkowo nie daje wielu niepokojących objawów, a nawet jeśli się one pojawiają, zwykle są one mylone z innymi dolegliwościami. Z tego powodu rak trzustki jest chorobą charakteryzującą się bardzo wysoką śmiertelnością. W większości przypadków nowotwór znajduje się już w tak zaawansowanym stadium, że na leczenie operacyjne jest już za późno. W takiej sytuacji stosowane jest leczenie paliatywne, które ma na celu przedłużenie życia pacjenta oraz łagodzenie objawów choroby nowotworowej. W tym celu wykorzystywana jest chemioterapia, leczenie żółtaczki oraz stosowanie odpowiedniej diety mające na celu odciążenie trzustki.

 

Podobne artykuły