Wielu pacjentów zgłaszających się do gabinetów stomatologicznych dowiaduje się o konieczności podjęcia leczenia kanałowego. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie ono polega i w jakich sytuacjach niezbędne jest jego przeprowadzenie.
Leczenie kanałowe – czyli jakie?
Leczenie kanałowe to potoczna nazwa leczenia endodontycznego. Jego celem jest usunięcie z komory i kanałów zęba zmienionej chorobowo miazgi. Zmiany te są nieodwracalne – jeśli nie zostanie podjęte leczenie kanałowe, wówczas niezbędne okazuje się usunięcie zęba. Do zapalenia miazgi dochodzi z różnych powodów. Mogą mieć one mieć charakter zakaźny i niezakaźny, niemniej w obu przypadkach dochodzi do zniszczenia szkliwa i ubytków próchnicowych. leczenie kanałowe Zielonki składa się z kilku etapów. O jego zasadności decyduje lekarz na podstawie oględzin i nierzadko również zdjęcia rentgenowskiego. Chora miazga zostaje usunięta z komory lub kanałów zęba, po czym miejsca te zostają zdezynfekowane i wypełnione specjalnym materiałem. Czas trwania leczenia kanałowego zależy od liczby kanałów zębowych oraz stanu zęba.
Kiedy konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe jest niezbędne wówczas, kiedy zapalenia miazgi zęba jest bardzo zaawansowane i nieodwracalne. Przeprowadza się je także wtedy, kiedy pojawiła się całkowita martwica miazgi oraz gdy w miejscu wierzchołka korzenia pojawiły się widoczne zmiany. Zdarza się również i tak, że trzeba przeprowadzić wtórne leczenie kanałowe, co sygnalizują dolegliwości bólowe u pacjenta. Leczenie wtórne jest przeprowadzane też w przypadku wystąpienia zmian na korzeniu zęba oraz po nieprawidłowym poprzednim leczeniu. Im wcześniej zabieg ten zostanie przeprowadzony, tym mniejsze jest ryzyko utraty zęba.
Leczenie kanałowe – jakie są przeciwwskazania?
Podobnie jak przy innych metodach leczenia stomatologicznego, jak i przy leczeniu kanałowym występują pewne przeciwwskazania. Dotyczą one m.in. pacjentów cierpiących z powodu niektórych chorób takich jak np. choroby serca, nerek czy stawów. Również obniżona odporność organizmu może być przeciwwskazaniem do endodoncji, podobnie jak zniszczona ozębna otaczająca korzeń zęba czy spory ubytek próchnicowy skutkujący zniszczeniem ścian oraz korzeni zęba.
Leczenie kanałowe – czy jest ono bolesne?
Leczenie kanałowe odbywa się w miejscowym znieczuleniu, w związku z czym jest praktycznie bezbolesne. Wielu pacjentów odczuwa jednak związany z tym dyskomfort, co jednak jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. W każdym razie nie należy bać się tego leczenia, ponieważ jego niepodjęcie w porę będzie mieć poważne konsekwencje w postaci ekstrakcji zęba. Oczywiście leczenia kanałowego można uniknąć. Trzeba po prostu dbać o zęby poprzez odpowiednią pielęgnację i zdrową dietę. Niezbędne są też systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, na które warto się zgłaszać przynajmniej raz na pół roku. Jak i wszędzie, tak i tu profilaktyka to podstawa.
Artykuł napisany we współpracy z centrum medycznym oferującym leczenie kanałowe Zielonki.