Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego

Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego

Liczba osób, które pilnie potrzebują niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego rośnie z dnia na dzień. Często chorzy nie mogą liczyć na wsparcie Państwa, ponieważ przepisy o refundacji utrudniają lub uniemożliwiają możliwość otrzymania darmowego lub w części opłaconego sprzętu potrzebnego do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Przepisy prawne, a możliwość refundacji sprzętu rehabilitacyjnego

Stosowna ustawa z 2017 roku reguluje kilka aspektów refundacji, zgodnie z umieszczonymi w niej zapisami Państwo będzie zwracało koszty jedynie połowicznie, czyli przykładowo za jednego buta ortopedycznego, w przypadku pompy insulinowej, z ulgi będzie mogła skorzystać jedynie osoba, która nie ukończyła 26. roku życia. Natomiast wózki i protezy mogą być refundowane, ale tylko do określonych kwot: 1.500 zł dla wózków oraz 3.000 zł dla protez. Oszczędności, które generuje NFZ niestety są krzywdzące dla osób z niepełnosprawnościami, ponieważ ceny poszczególnych sprzętów znacznie przekraczają kwoty refundacji, chyba, że miałby on pochodzi z wątpliwych źródeł, na przykład z Chin. Taki produkt może wytrzymać jedynie rok codziennego użytkowania, przy założeniu optymistycznego wariantu.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny może być ponadto refundowany?

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia została zamieszczona lista, na której został wskazany sprzęt rehabilitacyjny, który został objęty programem refundacji. Dofinansowanie można uzyskać między innymi na pasy przepuklinowe, okulary, aparaty słuchowe, inhalatory, cewniki, czy peruki dla osób po przebytej chemioterapii. Należy przy tym pamiętać, że zwrot kosztów jest jedynie połowiczny, a konkretna wartość wynika z określonego przelicznika, istnieje tutaj zależność od rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego, wysokości limitu oraz ceny, jaka dotyczyła konkretnego urządzenia. Istotnym aspektem jest również okres użytkowania sprzętu rehabilitacyjnego. Aby otrzymać dofinansowanie niezbędne jest uzyskania od lekarza zlecenia na sprzęt rehabilitacyjny, następnie należy udać się do oddziału NFZ dopełnić wszystkich formalności.

Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego

Podobne artykuły