W ostatnich czasach zawód fizjoterapeuty znacząco zyskał na sile, przede wszystkim z racji tego, że coraz większa grupa osób jest aktywna, a co za tym idzie pojawia się coraz więcej też różnego rodzaju kontuzji, zmian, czy bólu mającego różnorodne podłoże. Fizjoterapeuta zajmuje się zarówno osobami aktywnymi, sportowcami, ale również i ludźmi starszymi, którzy mają różnego rodzaju zaburzenia ze strony aparatu ruchu, czy też osobami po wypadkach, które pragną powrócić do jak najlepszej sprawności
Fizjoterapeuta o różnych specjalnościach
Fizjoterapeuta zarówno leczy, jak również nadzoruje samo leczenie. Może to dotyczyć pracy na wielu płaszczyznach, bo choć najczęściej związane jest to z zaburzeniami neuromięśniowymi, czy mięśniowo - szkieletowymi, to zdarza się także współpracować na płaszczyźnie sercowo - naczyniowej, czy też oddechowej.
Fizjoterapeuta pracuje w różnych specjalizacjach, w zależności od tego, jaki kierunek obrał. Może więc jego praca dotyczyć różnorodnych specjalizacji, w tym ortopedii i traumatologii, neurologii, reumatologii, kardiologii, a także pulmonologii i onkologii. Jedni fizjoterapeuci pracują na Narodowy Fundusz Zdrowia współpracując ze szpitalami i różnego rodzaju placówkami, inni z kolei świadczą swoje usługi prywatnie i jeżdżąc do pacjenta stosują określoną metodę leczenia.
Jakie więc techniki pracy wykorzystują fizjoterapeuci?
Różnorodne, od kinezyterapii czyli gimnastyki, przez terapię manualną, masaż leczniczy, po balneoterapię, a więc na przykład kąpiele solankowe, kwasowęglowe, borowinowe, czy siarkowodorowe. W przypadku fizjoterapeutów rzeczą najważniejszą jest indywidualna praca z pacjentem i dobór metod w zależności od potrzeb. Nie ma więc jednej określonej metody leczenia wszystkich, ale każdy przypadek jest inny. Oznacza to, że trzeba najpierw pacjenta dokładnie zdiagnozować, a dopiero później wprowadzić takie leczenie, które w tym konkretnym przypadku okaże się być jak najbardziej skuteczne. To jest element nadrzędny i na tym właśnie należy się skupić.