Dieta w leczeniu i profilaktyce miażdżycy

Dieta w leczeniu i profilaktyce miażdżycy

Dieta w ramach leczenia i profilaktyki miażdżycy powinna być niskotłuszczowa, a także z ograniczeniem cukrów prostych. W jadłospisie powinny się pojawiać produkty, które będą dostarczać kwasów omega -3, oleje roślinne, oliwa z oliwek, ryby morskie a także orzechy. Istotną rolę mają także pełnoziarniste produkty zbożowe, wprowadzić trzeba warzywa oraz owoce.

Dieta w miażdżycy stanowi istotny element leczenia tego schorzenia. Pozwala to na zapobieganie wystąpieniu albo rozwojowi choroby. Celem będzie obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, który będzie pojawiał się w tętnicach w postaci blaszek miażdżycowych. Podstawową zasadą przy miażdżycy będzie konieczne ograniczenie spożywania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Miażdżyca - niebezpieczna choroba

Dieta w leczeniu i profilaktyce miażdżycy

Miażdżyca nazywana inaczej arteriosklerozą będzie to przewlekła choroba tętnic o charakterze zapalnym. Czynnikiem wpływającym na rozwój miażdżycy będzie uszkodzenie wewnętrznej warstwy ścian tętnic. Główna przyczyna rozwoju tej choroby to bardzo duża ilość złego cholesterolu w surowicy krwi, który będzie dostarczony razem z pożywieniem. Nadmiar cholesterolu odkada się w ścianach tętnic w postaci złogów, które określa się jako blaszki miażdżycowe. Miażdżyca dotyczy różnych tętnic.

Choroba, jeśli nie będzie leczona może stanowić poważne zagrożenie dla zycia. Jeśli będzie postępować utrudniony będzie przepływ krwi przez tętnice i z czasem pojawi się zamknięcie światła naczyń. Konsekwencjami zmian miażdżycowych mogą być niedokrwienie kończyn dolnych. Choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, niewydolność nerek czy nadciśnienie tętnicze, a także zawał serca, a dalej udar mózgu.

Miażdżyca zalicza się do chorób dietozależnych, co może oznaczać, że jej pojawienie się będzie wynikiem trwających wiele lat blędów żywieniowych. Wdrożenie dobrej diety i zmiana nawyków żywieniowych może chronić przed wystąpieniem choroby i jej postępowi. Będzie można także wspomagać proces leczenia miażdżycy. Podstawowym celem diety w profilaktyce i leczeniu miażdżycy będzie obniżenie poziomu cholesterolu LDL, a także niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się procesu zapalnego w tętnicach.

Jak zatem należy postępować?

Stosowana dieta musi być niskotłuszczowa. Główna zasada to ograniczenie spożywania tluszczow pochodzenia zwierzęcego, które są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych i mogą powodować wzrost stężenia cholesterolu, a jednocześnie prowadzą do rozrostu zmian miażdżycowych. W jadłospisie powinny się pojawiać produkty, które dostarczą kwasów tłuszczowych nienasyconych. Związki takie wykazują działanie przeciwzapalne a także mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo naczyniowego. Będą one prowadzic do zmniejszenia poziomu złego cholesterolu i mogą regulować ciśnienie tętnicze krwi. Działają również przeciwko arytmii.

W diecie w ramach leczenia i profilaktyki miażdżycy powinno się stawiać na naturalne przeciwutleniacze jak beta karoten witamina C czy witamina e. istotną rolę ma także błonnik pokarmowy, który będzie obniżał poziom cholesterolu i ma działanie przeciwmiażdżycowe. W diecie trzeba ograniczać albo eliminować nie tylko tłuszcze nasycone, ale obok tego również cukry proste. Osoby z miażdżycą i współwystępującą nadwagą oraz otyłością powinny stosować ubogą energetycznie dietę, by normować masę ciała. Dlatego ważne będzie dostarczanie tych składników, które poprawią działanie układu pokarmowego a jednocześnie nie będą powodować rozwoju miażdżycy. Wskazane będą ryby, produkty z błonnikiem, warzywa, owoce.

Podobne artykuły