Jak gotować i smażyć brokuły, aby zachować ich cenne właściwości zdrowotne?

Jak gotować i smażyć brokuły, aby zachować ich cenne właściwości zdrowotne?

Brokuły należą do jednych z najzdrowszych warzyw. Regularnie spożywane dostarczają naszemu organizmowi witamin, minerałów i błonnika oraz pozwalają obniżyć poziom złego cholesterolu, odkwasić organizm oraz pomóc w skutecznym odchudzaniu. Aby czerpać maksimum z właściwości zdrowotnych brokułów, należy je jednak przygotowywać w odpowiedni sposób. Jak gotować i smażyć brokuły, aby w czasie obróbki termicznej nie straciły swoich właściwości prozdrowotnych?

Właściwe gotowanie i smażenie zielonych brokułów

Zielone brokuły to zdrowe, smaczne oraz lekkostrawne warzywa, po które warto sięgać jak najczęściej. Ich regularna obecność w diecie pozwala uzupełniać niedobory witamin i minerałów, w tym witaminy A, C, K, PP oraz witamin z grupy B. Brokuły są także cennym źródłem wapnia, fosforu, żelaza oraz magnezu oraz są ponadto bogate w kwas omega-3, który pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi pozwalają zmniejszyć stężenie jego złego odpowiednika o nawet 6%. Zielone brokuły są także doskonałym naturalnym źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na procesy trawienne, daje uczucie sytości oraz pomaga w zapobieganiu i pozbyciu się problemu uciążliwych zaparć.

Kupując surowe brokuły warto zwrócić uwagę na ich kolor, który powinien być jednolity, bez zżółkniętych fragmentów ani kwiatów. Po zakupie pakujemy warzywo w woreczek oraz przechowujemy w lodówce przez maksymalnie 10 dni. Aby brokuły dostarczyły nam wszystkich cennych właściwości zdrowotnych, w które są bogate, niezbędne jest także ich prawidłowe przygotowanie do spożycia. Najlepsze w smaku są warzywa poddane obróbce cieplnej, a więc ugotowane lub usmażone na patelni. Podczas gotowania brokułów nie warto zbyt długo trzymać ich w gorącej wodzie. Warzywa powinny być gotowane w wodzie przez ok. 2-5 min., a na parze przez 3-4 min. Po wyjęciu z wody muszą być lekko chrupiące. Podobna zasada obowiązuje w przypadku smażenia – brokuły najlepiej smażyć przez ok. 3 min. na lekko rozgrzanej patelni.

Jak gotować i smażyć brokuły, aby zachować ich cenne właściwości zdrowotne?

Sałatka z brokułami i fetą, czyli przygotowanie brokułów w praktyce

Na bazie brokułów możemy wykonać wiele smacznych, zdrowych i pożywnych dań. Należy do nich popularna sałatka z brokułami i fetą, do której przygotowania będziemy potrzebowali ugotowanych we właściwy sposób brokułów. Oprócz 1 dużego brokułu, potrzebujemy następujących składników: 150 g sera feta, 1 czerwonej cebuli, ½ szklanki migdałów w płatkach, ½ łyżeczki chili oraz soli i pieprzu do smaku. Przyda się także gotowy sos czosnkowo-cebulowy.

W pierwszej kolejności dzielimy brokuł na mniejsze fragmenty i gotujemy go w osolonej wodzie zgodnie ze wskazówkami podanymi powyżej (można go także ugotować na parze). Po ugotowaniu warzywa odkładamy do odsączenia i ostudzenia. W międzyczasie kroimy cebulę w półtalarki, a na patelni lekko podprażamy migdały. Brokuł przekładamy do salaterki, dokładamy do niego cebulę, migdały, drobno pokruszony ser feta i przyprawy. Całość mieszamy i polewamy kilkoma łyżkami sosu czosnkowo-cebulowego – w taki sposób sałatka z brokułami i fetą jest gotowa do podania!

 

Podobne artykuły