Poznaj dietę dla zdrowych kości

Poznaj dietę dla zdrowych kości

Jak dbać o kości, aby mieć pewność, że będą nie tylko mocne, ale i zdrowe? Należy liczyć się z tym, że samo picie mleka, nawet regularnie, może okazać się niewystarczające. Warto zatem pomyśleć także o diecie, dla której charakterystyczne będzie to, że będzie ona bogata w składniki mineralne. Dobrze jest także zmienić przynajmniej kilka nawyków.

 

Poznaj dietę dla zdrowych kości

 

Dieta na zdrowe i mocne kości - co warto jeść?

 

O diecie osób, które pragną posiadać zdrowe kości, mówi się wiele, okazuje się jednak, że niewielu z nas wie, jak powinna ona rzeczywiście wyglądać.

 

Warto zatem w pierwszej kolejności zwracać uwagę na to, czy w jej skład wchodzą te produkty, o których wiadomo, że mają w swoim składzie zarówno wapń, jak i witaminę D, a więc składniki niezbędne podczas budowania kości.

 

Wapń znajduje się właśnie we wzmiankowanym już mleku i jego pochodnych. Pojawia się jednak także w szpinaku, kapuście, karczochach, sałacie oraz w warzywach, suszonych owocach, nasionach i migdałach. Nie można jednak zapominać o tym, że sam wapń może okazać się niewystarczający.

 

Dieta przyjazna kościom powinna więc posiadać również duże ilości witaminy C oraz K. Źródłem obu są przede wszystkim ryby, kalafior, orzechy laskowe oraz figi, warto jednak pamiętać i o tym, że bardzo zdrowe są także nasiona maku.

 

Czego unikać w diecie na zdrowe kości?

 

Chcąc chronić nasze kości musimy jednak pamiętać nie tylko o tym, co jeść, ale i o tym, czego unikać.

 

Niebezpieczne potrafią być choćby produkty o wysokiej zawartości fosforu oraz nadmiar cynku i magnezu, osoby starsze powinny zaś uważać na ćwiczenia fizyczne, te bowiem nie mogą być przesadnie intensywne. W każdym z wymienionych przypadków mamy do czynienia z ryzykiem ograniczenia ilości witaminy D w organizmie, a co za tym idzie również ze zmniejszeniem tempa, w jakim wchłania się wapń.

 

Wchłanianie wapnia jest ograniczone również wówczas, gdy trudno nam wyobrazić sobie funkcjonowanie bez alkoholu i kawy. Unikać powinniśmy też soli oraz nadmiaru białka, może się bowiem wówczas okazać, że wapń będzie wydalany w ilościach większych niż jest to bezpieczne dla organizmu.

 

Niestety, w praktyce oznacza to, że nasze kości nie radzą sobie najlepiej zarówno z niedoborem, jak i nadmiarem określonych składników, my zaś powinniśmy mieć to na uwadze.

 

Problemy z kościami a schorzenia

 

Oczywiście, utrata masy kostnej nie jest schorzeniem posiadającym jedną tylko przyczynę. Główną jest rzeczywiście dieta, w której brakuje tak wapnia, jak i witaminy D, problemem może okazać się jednak również podeszły wiek, a u pań także brak estrogenów, co jest częstym zjawiskiem w okresie menopauzy.

 

Nie można zapominać również o toksycznych nawykach, zaburzeniach odżywiania, chorobach takich, jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz choroby nerek, a także o zaburzeniach wchłaniania jelitowego. Należy więc mieć na uwadze to, że przestrzeganie diety w pewnym momentach jest szczególnie ważne.

 

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zapobiegać odwapnieniu kości, w pierwszej kolejności powinny pamiętać o korzyściach płynących z diety bogatej w wapń. Jeśli pacjent cierpi na osteoporozę, można posiłkować się także zawierającymi ten pierwiastek suplementami, w żadnym wypadku jednak nie powinno się tego robić bez skonsultowania swojej decyzji z lekarzem. Dieta powinna być przy tym uboga w żywność, w skład której wchodzą szczawiany.

 

Oczywiście, mówimy przede wszystkim o dużych ilościach tych produktów, nikt nie każe więc nam wyeliminować buraków, czy papryki. Jeśli zastanawiamy się nad wzmocnieniem kości u dzieci, musimy wiedzieć, że właściwa dieta to tylko jeden z kroków, jakie należy podjąć. Wcale nie mniej istotny jest ruch, ten bowiem nie tylko przyczynia się do lepszego wchłaniania wapnia, ale i hartuje kościec.

Podobne artykuły