Pianka czy lateks? Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy sen?

Pianka czy lateks? Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy sen?

Materac jest akcesorium stworzonym w celu zapewnienia naszemu kręgosłupowi odpowiedniego podparcia w czasie snu. Ogromna ich popularność sprawiła, że w sprzedaży dostępnych jest wiele, wartych uwagi rozwiązań. Do najpopularniejszych należą materace lateksowe i ich piankowe odpowiedniki. Jaki materac wybrać, aby zdrowo i komfortowo wypoczywać we własnym łóżku?

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest tak istotny?

Przeciętny człowiek spędza w łóżku ok. 8 godzin na dobę. W czasie snu nasz organizm regeneruje się, umysł wypoczywa, a ciało rozluźnia się i przygotowuje do kolejnego intensywnego dnia. Najwięcej musi znosić nasz kręgosłup, gdyż to na nim opiera się całe ciało. W jego regeneracji oraz utrzymywaniu prawidłowej postawy pomaga właściwie dobrany materac, którego zadaniem jest odciążenie pleców oraz ukształtowanie prawidłowej postawy ciała w trakcie wypoczynku.

Właściwie dobrany materac zapewnia wygodny sen i wypoczynek oraz pozwala zadbać o dobrą kondycję naszego kręgosłupa. Jego wybór jest tym istotniejszy, że zdecydowana większość dorosłych uskarża się na dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem. Ich powstawaniu sprzyja nie tylko siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa ciała i mała aktywność fizyczna – problemy z kręgosłupem wynikają także ze spania na słabej jakości materacach lub klasycznych wersalkach.

Pianka czy lateks? Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy sen?

Twardy czy miękki? Jaki materac jest lepszy?

Najważniejszym zadaniem, jakiemu musi sprostać każdy materac, jest zapewnienie naszemu kręgosłupowi odpowiedniego oparcia w pozycji leżącej. Materac należy więc dobrać na podstawie naszego wzrostu oraz wagi. Powinien być na tyle twardy, aby podczas spoczywania na nim nasze ciało nie zapadało się. Stopień twardości materaca powinien być dostosowany także do preferencji użytkownika – wypoczynek na zbyt twardym materacu nie będzie bowiem przyjemny.

Wybierając twardość materaca powinniśmy kierować się także pozycją, w której śpimy. Osoby wypoczywające głównie na boku powinny wybrać materac, który będzie elastycznie dopasowywał się do ich sylwetki, ludzie śpiący głównie na plecach lub brzuchu powinni natomiast zainwestować w materac, który nie będzie powodował nadmiernego uginania się kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. W tym drugim przypadku lepszym wyborem będzie nieco twardszy materac.

Piankowy czy lateksowy? Jaki materac wybrać?

Osoby zastanawiające się, jaki materac wybrać najczęściej wahają się między akcesoriami z lateksu lub piankowymi. Materace lateksowe charakteryzują się wysoką trwałością oraz punktową elastycznością, która pozwala im świetnie dopasowywać się do sylwetki. Są także przewiewne, co zapewniają im specjalne systemy otworów. Ze względu na właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne nadają się dla alergików.

Materace piankowe termoelastyczne posiadają regulowaną elastyczność, która rośnie wraz z temperaturą ciała użytkownika. Dzięki temu perfekcyjnie dopasowują się do kształtu ciała zapewniając plecom stabilne podparcie. Są także trwałe i występują w tak wielu wariantach, że możliwe jest wybranie spośród nich idealnego pod względem twardości i walorów użytkowych materaca.

Podobne artykuły