Osteoporoza jest poważną chorobą, której leczenie jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy pacjent pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem. Jednym z czynników, które mogą jednak prowadzić do poprawy stanu jego zdrowia, jest odpowiednia dieta. Ta jest w stanie nie tylko zapobiegać samemu postępowi choroby, ale i powikłaniom po niej takim, jak choćby złamane kości.
Zakłada przede wszystkim sięganie po te produkty, w których w dużych ilościach występuje wapń i witamina D, choć na jej skuteczność wpływa również sięganie po krzem oraz magnez. Osoba, która chce odżywiać się dobrze, musi więc dbać o to, aby jej jadłospis był bogaty w mleko, ryby, produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, zielone warzywa liściaste i owoce. Osteoporoza wymaga jednak również leczenia farmakologicznego, warto więc pamiętać, że nie powinno się z niego rezygnować nawet pomimo wyjątkowo sumiennego przestrzegania zaleceń wydawanych przez dietetyka.
Sama choroba to schorzenie przewlekłe, które dotyka układu szkieletowego. Prowadzi zarówno do utraty masy kostnej, jak i do spadku gęstości kości przez co jakość tkanki kostnej ulega wyraźnemu obniżeniu. Konsekwencją schorzenia staje się zwiększona podatność kości na złamania, co daje o sobie znać nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z urazami, które wydają się nieduże. Najczęściej dochodzi ona aż do kości udowych i przedramienia, ponieważ zaś dotyka także kręgów, jednym z jej znaków rozpoznawczych jest obniżony wzrost. Osteoporoza atakuje przedstawicieli obu płci, kobiety zmagają się z nią jednak częściej niż mężczyźni.
Schorzenie zwykle atakuje już po menopauzie, wśród chorych zaś dominują osoby po sześćdziesiątym piątym roku życia. Co charakterystyczne, schorzenie to bardziej daje się we znaki tym pacjentom, których budowa ciała może być określana jako wątła oraz tym, które zmagają się z pewnymi zaburzeniami hormonów płciowych. Przyczyn osteoporozy jest wiele, już od dawna więc zwraca się uwagę również na te z nich, które ściśle wiążą się ze sposobem odżywiania. Tu na pierwszy plan wysuwa się relatywnie niska podaż wapnia w diecie, a także niedobory witaminy D, nadmiar fosforu w diecie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz skłonność do picia dużej ilości kawy. Nie sprzyja zdrowiu także niedobór aktywności fizycznej oraz skłonność do diety z niedoborem lub nadmiarem białka.
Najważniejsze zasady diety w osteoporozie
Najważniejszą zasadą diety w osteoporozie jest ta, która mówi o konieczności dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D. Podczas leczenia i profilaktyki przydaje się też magnez. Przyjmuje się, że dzienna podaż wapnia powinna oscylować w granicach 1200 mg. W takiej ilości można liczyć na to, że organizm będzie skutecznie chroniony przed utratą tkanki kostnej, co z kolei sprawi, że nie pojawi się sama choroba, a nawet, jeśli będziemy z nią mieli do czynienia – nie dojdzie do niebezpiecznych powikłań. Jeśli dzienne zapotrzebowanie na wapń nie może być pokrywane w naturalny sposób, a do tego notuje się niedobory magnezu, można posiłkować się odpowiednimi preparatami.
Magnez najczęściej znajdujemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych, nie jest to jednak wcale jedyne źródło jego występowania. Można szukać go także w smacznych migdałach i orzechach laskowych, a także bananach i pomarańczach. Z kolei witamina D może być syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznej, co powinno zachęcać chorych do aktywności fizycznej na choćby umiarkowanym poziomie. Zawierają ją jednak również jajka, tłuste ryby morskie, oleje roślinne, a także tłuste mleko i przetwory otrzymane z niego. Mleko jest też cennym źródłem wapnia.