Białko, czyli o popularnych faktach i mitach

Białko, czyli o popularnych faktach i mitach

Do najważniejszych substancji odżywczych, które powinny towarzyszyć nam w codziennej diecie, należy między innymi białko. Jego głównym zadaniem jest budowanie mięśni, hormonów oraz enzymów. Bardzo często białko kojarzone jest z wieloma sportowymi odżywkami, ponieważ stosowane jest w celu szybkiego rozwoju tkanki mięśniowej.

Białko to podstawowy budulec mięśni

To oczywiście prawdziwe stwierdzenie, ale białko to nie jedyny ważny element w naszej diecie, który ma pomóc w maksymalizacji osiąganego przyrostu mięśni. Jednak nie możemy zapomnieć o tym, że jego odpowiednie dawkowanie w codziennej diecie pomaga w szybszej regeneracji tkanek naszego organizmu. Białko ma również za zadanie zapobiegać rozpadom tkanki mięśniowej.

Białko, czyli o popularnych faktach i mitach

Odżywki to jedyne źródło białka

To oczywiście nie jest prawda, jednak jeszcze kilka lat temu większość z nas uważała inaczej. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że dla wielu tego rodzaju odżywki znacznie pomagają w prowadzeniu diety. Dużo sportowców nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na białko jedynie z diety. Jednak nie zapominajmy o tym, że białko zawarte w mięsie czy jajach ma takie same właściwości, jak to w proszku. Różni się ono jedynie czasem, w jakim zostanie przyswojone przez nasz organizm. Oczywiście białko dostarczane w proszku dużo szybciej wnika w nasz krwioobieg.

Białko zwierzęce jest lepsze, niż to pozyskiwane z roślin

To akurat zdanie twierdzące. Nie uważajmy jednak, że białko roślinne jest gorsze. Tak samo umożliwia nam rozwój oraz funkcjonowanie organizmu. W tym aspekcie chodzi o wartość biologiczną. Białka roślinne z reguły kształtują się na dużo niższym poziomie. Ten rodzaj białka sprawia, że do naszego organizmu nie przedostaje się odpowiednia liczba aminokwasów. Większość z nas może uważać, że te wskaźniki nie są wiarygodne. Przyjmuje się jednak, że w naszej diecie powinny przeważać białka zwierzęce z niewielką domieszką tych pochodzenia roślinnego.

Białko to oczywiście naprawdę ważny składnik naszej codziennej diety, jednak towarzyszy mu duża ilość faktów oraz mitów. Tak naprawdę nie wiemy, które informacje na jego temat są prawdziwe, a które nie.

Podobne artykuły