Terapia falą uderzeniową jest niesamowicie skuteczną metodą wykorzystywaną w rehabilitacji. No niezwykle efektywny sposób leczenia bólu w chorobach narządów ruchu. Wysoka skuteczność tej terapii sprawia, że na falę uderzeniową decyduje się coraz większa liczba pacjentów. Jej efektem, poza wspomnianym wcześniej działaniem przeciwbólowym, jest lepsze ukrwienie w miejscu zabiegu, szybsze gojenie się tkanek i ogólna regeneracja. Warto zaznaczyć, że terapia ta nie powinna być wykonywana od razu po wystąpieniu urazu, gdy mamy jeszcze do czynienia z ostrym stanem zapalnym. Fizjoterapeuci zalecają odczekać wówczas jakiś czas.
Czym jest fala uderzeniowa?
Jest falą akustyczną o niecodziennych właściwościach. Charakteryzuje ją wysokie ciśnienie o skokowej naturze. Aparat zabiegowy produkuje w bardzo krótkim czasie (blisko 10 nanosekund) ciśnienie na poziomie 10‑100 MPa. Po zbliżeniu głowicy do ludzkiego ciała fala wnika w nie na głębokość około kilku centymetrów. Najbardziej popularną falą jest FSWT, czyli fala skupiona. Rzadziej, ale także, fizjoterapeuci wykorzystują falę rozproszoną, tj. RSWT
Wskazania do terapii falą uderzeniową
Terapia falą uderzeniową jest wykonywana pacjentom z powodu różnego rodzaju zmian pourazowych oraz zwyrodnień: stawów, mięśni oraz więzadeł. Celem zabiegu jest pozbycie się bólu, którym objawiają się te schorzenia. Wśród wskazań do terapii przy użyciu fali uderzeniowej należy wymienić: trudno gojące się złamania, wapniejące zmiany ścięgien, ból ścięgna Achillesa, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostrogę piętową, ale nie tylko.
Czy istnieją przeciwwskazania do fali uderzeniowej?
Tak! Mimo że jest to terapia nieinwazyjna i maksymalnie bezpieczna, istnieją pewnego rodzaju przeciwwskazania do jej stosowania. Należy tu wymienić: ostre stany zapalne, ciążę, rozrusznik serca, nowotwór w miejscu leczenia falą uderzeniową oraz problemy z krzepliwością krwi.
Fala uderzeniowa – jak wygląda zabieg?
Do przeprowadzenia zabiegu stosuje się, wytwarzające falę uderzeniową, specjalne aparaty. Fala powstaje poza ludzkim ciałem, jeszcze przed przyłożeniem głowicy aparatu do miejsca zabiegowego. Zabieg polega na przyłożeniu głowicy dokładnie w miejscu, w którym pacjent odczuwa najsilniejszy ból. Zdarza się, że pacjent nie jest w stanie poprawnie określić, gdzie go boli. W takim wypadku określa się miejsce zabiegowe w oparciu o dodatkowe badania, np. USG.
Jak długo trwa zabieg i czy należy go powtarzać?
Jeden zabieg to około 5-10 minut i może różnić się od zabiegu waszych znajomych rodzajem stosowanych fal, głębokością penetracji fal, a także częstotliwością impulsu. Te elementy dobiera indywidualnie Wasz fizjoterapeuta w oparciu o problem, z którym się zmagacie. Zazwyczaj wykonuje się około 3 do 5 zabiegów w przeciągu 1-2 tygodni. Należy zaznaczyć, że zdarzają się sytuacje, w których pacjent wymaga cyklu aż 10 zabiegów.
Czy fala uderzeniowa boli?
Zabieg tego typu może spowodować niewielki ból. Nie jest on jednak na tyle duży, by wymagał podania znieczulenia. Większość pacjentów, którzy mają z nim do czynienia, znoszą go bardzo dobrze i już po pierwszym zabiegu odczuwają efekty w postaci poprawy sprawności fizycznej i zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Skutki uboczne fali uderzeniowej
Poprawnie przeprowadzony zabieg jest w pełni bezpieczny i nie występują po nim istotne skutki uboczne. U najbardziej wrażliwych pacjentów zdarza się, że ból po zabiegu jest minimalnie większy, jednak standardowa pomoc w postaci okładów i leków przeciwbólowych przynosi ulgę. Należy to oczywiście skonsultować z doświadczonym terapeutą, jednak bez obaw można kontynuować terapię, ponieważ minimalny ból ustaje już po około 2-3 dniach. Po zabiegu może także wystąpić delikatne zaczerwienienie w miejscu zabiegowym. To normalne i nie powinno wywoływać żadnych obaw. Warto podkreślić, że skutków ubocznych unikniecie także, decydując się na zabieg w sprawdzonym miejscu, jak np. FizjoMat Rzeszów. Szukając fizjoterapeuty, wybierzcie tego najlepszego, z wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że nie zrobi Wam krzywdy.
Leczenie rehabilitacyjne falą uderzeniową - warto?
Tak! Trzeba podkreślić, że terapia falą uderzeniową jest niezwykle skuteczna. Można wysnuć stwierdzenie, że jest efektywniejsza od innych metod wykorzystywanych w rehabilitacji. Większość pacjentów już po pierwszym razie odczuwa dużą poprawę. Zabiegi falą uderzeniową są bezpieczne i wysoce tolerowane przez ludzki organizm.