Nauka pływania dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Nauka pływania dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Według doniesień specjalistów, dzieci pomiędzy 6 a 10 rokiem życia przechodzą okres intensywnego rozwoju psychoruchowego. Uczniowie klas 1-3 są niezwykle energiczni i chętni do wszelkich zabaw ruchowych. W tym wieku warto zapisać dziecko na basen, gdzie oswoi się z wodą i nabędzie umiejętności pływackie. Nauka podjęta przez dziecko w wieku wczesnoszkolnym przekłada się na lepszą umiejętność radzenia sobie w życiowych sytuacjach. Jakie jeszcze korzyści zyskuje dziecko ucząc się pływać?

Pływanie lekiem na wszystko

Powszechnie uważa się, że pływanie jest jednym z najzdrowszych sportów. Mogą go uprawiać osoby w każdym wieku, osoby walczące z nadwagą i otyłością, a także ci, którzy borykają się z takimi schorzeniami, jak cukrzyca, urazy stawów, bioder czy kręgosłupa. Nauka pływania jest dosyć wymagającą dyscypliną, podczas której należy się skupić i skoordynować ruchy. Z tego względu jest to sport polecany szczególnie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, które na tym etapie znakomicie nabywają nowe umiejętności. Nauka pływania świetnie wpływa na pewność dziecka, przekłada się na lepsze wyniki w nauce i doskonale sprawdza się w codziennym funkcjonowaniu.

Rośnie wskaźnik otyłości

Od dłuższego czasu lekarze biją na alarm podając wyniki badań dotyczących nadwagi u dzieci pomiędzy 6 a 10 rokiem życia. Okazuje się, że niemal co 5. dziecko zmaga się z nadwagą lub zmierza w kierunku otyłości. Jest to wynik wielogodzinnego przesiadywania przed ekranem komputera czy tabletu. Dzieci coraz mniej czasu poświęcają na ruch, doprowadzając do powstawania przedwczesnych wad postawy czy zaburzeń metabolizmu.

Nauka dobrze (w)płynie

Regularne wizyty na basenie pomogą dziecku utrzymać je we właściwej kondycji fizycznej. Sport ten rokuje dobrze na przyszłość: zmniejsza ryzyko wystąpienia popularnych chorób cywilizacyjnych, takich jak udar mózgu, zawał serca czy nadciśnienie tętnicze krwi. Ta dyscyplina sportu jest polecana w szczególności dzieciom z wadą postawy, skutecznie lecząc wszelkie schorzenia kręgosłupa. Warto też nadmienić, że opór wody łagodnie masuje naczynia krwionośne przyczyniając się do zwiększenia pojemności życiowej płuc. Z tego względu na naukę pływania powinny uczęszczać dzieci, u których stwierdzono astmę oskrzelową.

Nauka pływania dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Mniej chorób

Temperatura wody w basenie jest zazwyczaj o kilka stopni niższa od temperatury panującego tam powietrza. Chłodna woda sprawia, że organizm uruchamia mechanizm obronny, zabezpieczając ciało przed wychłodzeniem. Dziecko jest zatem dobrze przystosowane do pracy w takich warunkach, co zapobiega licznym infekcjom w postaci przeziębienia czy nieżytu nosa.

Zaufać specjalistom

Rodzice zazwyczaj mają obawy przed zapisaniem dziecka na basen. Obawy są zupełnie bezpodstawne, ponieważ nauka pływania dla dzieci w Parkwodny.pl odbywa się pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów z doświadczeniem. Rodzice mogą towarzyszyć dziecku podczas zajęć, które odbywają się w kolorowym otoczeniu w formie angażujących gier i zabaw. Dzieci uczą się w niewielkich grupach, stopniowo nabywając umiejętności pływackie.

Podobne artykuły