Trening tlenowy versus beztlenowy

Trening tlenowy versus beztlenowy

To czy decydujemy się na trening aerobowy czy anaerobowy powinno być motywowane celem treningowym jaki został założony. To on warunkuje również efekty treningowe. Jeden odpowiada za spalanie tkanki tłuszczowej, a drugi za zwiększenie masy mięśniowej. Warto wiedzieć kiedy decydować się na trening tlenowy, a kiedy na beztlenowy.  

Wszystko, co warto wiedzieć o treningu tlenowym

Trening tlenowy czyli tak zwany aerobowy zaliczany jest do grupy treningów, w czasie których energia pozyskiwana jest z przemian beztlenowych. To, co wyróżnia ten rodzaj aktywności to, że w czasie jej wykonywania można swobodnie się wypowiadać i nie towarzyszy mu zadyszka. Przez pierwsze 20-30 minut treningu energia jest pobierana z glikogenu mięśniowego i wątrobowego, a po ich wykorzystaniu z wolnych kwasów tłuszczowych. Ilość nagromadzonego glikogenu zależy od diety człowieka. Jest on pozyskiwany z węglowodanów.

Ten typ treningu jest długotrwały, wysiłek jaki jest podejmowany jest wyrównany przez cały czas. Tętno wynosi max 50-80%. To tej grupy zaliczyć można takie aktywności jak bieganie, pływanie, spacery czy jazda na rowerze. Jego wykonanie nie stanowi żadnego problemu.

Trening tlenowy versus beztlenowy

Trening beztlenowy

Podczas treningu beztlenowego czyli anaerobowego energia pochodzi z glikogenu mięśniowego i wątrobowego. Czas trwania treningu określa skąd dokładnie będzie czerpana energia. Przykładowo z parunastu sekundowego wysiłku energia pochodzi z ATP, a już po 45-120 sekundach treningu pobierana będzie z glikogenu mięśniowego. Najczęściej spotykanym rodzajem tej aktywności jest trening siłowy. W jego przypadku również energia pochodzi z glikogenu mięśniowego, ponieważ jest on podzielony na serie, które trwają średnio od 45-120 sekund.

W trakcie treningu beztlenowego mają miejsce zmiany, które powodują wzrost mięśni, zwiększenie przemian metabolicznych oraz pojawienie się wysokiego tętna. To krótkotrwały i niezwykle wykańczający wysiłek, gdzie tętno wynosi ponad 80%. Innym przykładem tego typu treningu może być HIIT – czyli trening o wzmożonej intensywności.

 

 

 

Podobne artykuły