Okulary czy soczewki kontaktowe – co jest lepsze?

Okulary czy soczewki kontaktowe – co jest lepsze?

Okulistyka jako dziedzina medycyny stale się rozwija, co pozwala na nieustanne poszerzenie wiedzy na temat wad wzroku oraz możliwości ich skutecznego korygowania. Jeszcze kilkanaście lat temu osoby posiadające wady wzorku miały tylko jedno wyjście – noszenie klasycznych okularów. Dziś mogą natomiast wybierać między nimi a nowoczesnymi soczewkami kontaktowymi.

Która z tych metod korekcji wad wzroku jest lepsza? Mimo tego, że jest to bardzo indywidualna kwestia poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które z pewnością ułatwią Ci wybór.

Soczewki kontaktowe – nowoczesne rozwiązanie dobre dla wszystkich?

Szkła kontaktowe po raz pierwszy pojawiły się już 100 lat temu, lecz dopiero niedawno stały się tak popularne. Są szczególnie cenione zwłaszcza przez osoby aktywne, w tym sportowców, gdyż mogą być noszone także podczas uprawiania aktywności fizycznej. Zalet soczewki kontaktowe mają jednak znacznie więcej.

Nowoczesne szkła kontaktowe wykorzystują najnowsze osiągnięcia inżynierii materiałowej oraz bardzo różnią się od swoich pierwowzorów. Gwarantują doskonałą jakość widzenia oraz ostrość pod każdym kątem ze względu na ścisłe przylegania do oka oraz poruszanie się wraz z nim. Są miękkie, przez co świetnie dopasowują się do indywidualnego kształtu oka. Stosowane wraz z nimi płyny pod względem fizjologicznym są przystosowane do oczu, co również pozytywnie wpływa na wygodę regularnego użytkowania soczewek.

Obecnie do wyboru mamy soczewki jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Osoby regularnie korzystające ze szkieł kontaktowych powinny jednak pamiętać o częstszych wizytach u okulisty. Przy soczewkach wskazane jest bowiem regularne badanie oczu oraz kontrolowanie ich stanu, gdyż pozwala to uniknąć chorób oczu. Niezwykle istotny jest także właściwy wybór soczewek oraz ich dopasowanie do posiadanej wady wzroku. Soczewki kontaktowe nadają się do noszenia przy wielu wadach wzroku, w tym w przypadku astygmatyzmu, starczowzroczności oraz do bliży i dali.

Okulary czy soczewki kontaktowe – co jest lepsze?

Nie wszystko złoto, co się świeci – poznaj wady noszenia soczewek kontaktowych

Oprócz zalet noszenie soczewek kontaktowych wiąże się także z pewnymi niedogodnościami. Korzystając z soczewek jednodniowych musimy mieć w domu ich zapas. Kupując natomiast soczewki długoterminowe musimy sprawdzać ich termin przydatności do użytku. Nie należy także zapominać o zdjęciu soczewek przed pójściem spać. Podczas zdejmowania szkieł kontaktowych niekiedy mogą one ulec uszkodzeniu, a samo ich zdjęcie wymaga wizyty u okulisty.

Klasyczne okulary – kto powinien przy nich pozostać?

Pomimo licznych zalet soczewek, wciąż sporo osób decyduje się pozostać przy klasycznych okularach. Są one wygodne oraz dają nam zdecydowanie więcej możliwości. Z praktycznego narzędzia służącego do poprawy jakości widzenia stały się dziś swoistym dodatkiem biżuteryjnym i w taki sposób są przez wiele osób traktowane. Co sezon w sprzedaży pojawiają się coraz modniejsze i atrakcyjniejsze pod względem wizualnym okulary, po które chętnie sięgają zwłaszcza osoby lubiące zmiany. Okulary nie tylko poprawiają bowiem nasz wygląd, ale są także w stanie skorygować rysy naszej twarzy i nadać jej większego uroku.

Okulary czy soczewki kontaktowe – co jest lepsze?

Szeroki wybór oprawek, ich kształtów, kolorów oraz dodatków pozwala każdej osobie na zakup okularów idealnie dopasowanych do jej gustu, charakteru oraz urody. Największą popularnością cieszą się dziś oprawki z tytanu, które wyróżniają się lekkością, właściwościami antyalergicznymi, są trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zbliżone właściwości do tytanu posiada acetat, który ponadto daje szerokie możliwości w zakresie doboru kolorystyki oraz designu oprawek. Dużą popularnością cieszą się obecnie także okulary wykonane z drewna oraz metalu z dodatkiem srebra oraz złota.

Osoby niezdecydowane mogą z powodzeniem nosić zarówno soczewki, jak i okulary. Wystarczy bowiem danego dnia po prostu tę wybrać opcję, która w danej chwili najbardziej nam odpowiada i z powodzeniem łączyć ze sobą zalety soczewek i klasycznych okularów.

 

Podobne artykuły