Jak należy leczyć grypę?

Jak należy leczyć grypę?

Gdy doskwiera nam gorączka, bolą nas mięśnie, głowa oraz gardło, a do tego nieustannie czujemy się osłabieni, wiele wskazuje na to, że właśnie dopadła nas grypa. Ta wirusowa infekcja jest kojarzona przede wszystkim z okresem wiosenno-zimowym, potrafi jednak zaatakować nas bez względu na porę roku.

Jak ją leczyć?

Do wyboru mamy nie tylko coraz skuteczniejsze leki oferowane w aptekach, ale również sprawdzone sposoby domowe. Osoby, które pojawiają się w gabinetach lekarskich z objawami grypy, bardzo często liczą na receptę na antybiotyk przekonane, że pomoże ona w rozwiązaniu problemów, z którymi się zmagają. Tymczasem takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, mamy bowiem do czynienia nie z infekcją bakteryjną, ale wirusową, a co za tym idzie – antybiotyki na nią nie działają. Nie oznacza to, oczywiście, że lekarze nie mają nam nic do zaoferowania, coraz częściej polecają bowiem leki o działaniu antywirusowym z substancjami takimi, jak zanamiwir lub oseltamiwir.

Niestety, choć kuracja z ich udziałem często kończy się sukcesem, jej przeprowadzenie ma sens jedynie po spełnieniu pewnych warunków. Chory musi się zgłosić do lekarza relatywnie szybko, najpóźniej dwie doby po zauważeniu u siebie niepokojących go objawów. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków odbywa się to później, lekarze ograniczają się więc do tych preparatów, których zadanie polega na łagodzeniu objawów grypy. Na liście leków, które powinny nas zainteresować w szczególny sposób znajdują się przede wszystkim te, które obniżają temperaturę, przydatne mogą być jednak również leki przeciwbólowe oraz te, które mają działanie przeciwzapalne.

Wspomaganie leczenia grypy

Jak należy leczyć grypę?

Owszem, nie będą one w stanie skrócić czasu trwania choroby, możemy mieć jednak pewność, że po ich zastosowaniu poczujemy się lepiej. Wspomaganie leczenia może też odbywać się poprzez sięganie po tabletki łagodzące ból gardła. Pomocny okazuje się także syrop na kaszel. Gdy zastanawiamy się nad walką z grypą domowymi sposobami, musimy przypomnieć sobie jedno z najstarszych zaleceń. Te mówi o tym, że grypę należy po prostu wyleżeć. Niezbędny jest odpoczynek, płyny przyjmowane w dużych ilościach oraz dieta bogata zarówno w minerały, jak i w witaminy.

Nie można też zapominać o tym, że wirusy zwykle nie czują się najlepiej w wysokiej temperaturze. Warto więc zastanowić się nad gorącą kąpielą oraz nad pozostaniem w łóżku nawet, jeśli uważamy, że krótki spacer do sklepu nie powinien nam zaszkodzić. Jeśli zastanawiamy się nad tym, co pić lecząc grypę, możemy skorzystać z przynajmniej kilku propozycji. Od dziesięcioleci sprawdza się choćby herbata z lipy oraz czarna herbata wzbogacona jednak o naturalny sok z malin. Walcząc z grypą dobrze jest też pamiętać o tym, że mamy do czynienia z chorobą, która osłabia organizm, wskazane jest więc wzmacnianie go od środka. Najlepiej, jeśli zastosujemy w tym celu odpowiednią dietę opierającą się przede wszystkim na owocach i warzywach bogatych w witaminę C. Ta jest w stanie skutecznie zmotywować do działania układ odpornościowy, przyczynia się też do tego, że infekcja rozprzestrzenia się w organizmie znacznie wolniej.

Podobne artykuły