Trening oporowy – co warto wiedzieć?

Trening oporowy – co warto wiedzieć?

Decydując się na ćwiczenia fizyczne dowiesz się, że jest kilka rodzajów treningów. Jednym z nich, zaraz obok treningu kardio, jest trening oporowy zwany także treningiem siłowym. Czym on jednak jest i jak się go wykonuje?

Co to jest trening oporowy?

Trening oporowy, kojarzony z podnoszeniem ciężarów, to rodzaj treningu siłowego, którego celem jest poprawa siły i wytrzymałości mięśni poprzez wykonywanie powtarzalnych ruchów z użyciem obciążenia. Celem treningu oporowego jest wypracowanie maksymalnego potencjału mięśni.

Jak wykonać trening oporowy?

Istnieje wiele form treningu oporowego, które wykonuje się w procesie budowania mięśni i utraty tkanki tłuszczowej. Formy można podzielić na dwie główne grupy – trening siłowy, w którym nie potrzeba żadnego sprzętu poza własnym ciałem, oraz tradycyjne podnoszenie ciężarów z wykorzystaniem różnych gadżetów, takich jak hantle czy użyciem profesjonalnych maszyny na siłowniach.

Podstawa każdego treningu, także oporowego, jest rozgrzewka. Powinna trwać od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu minut i obejmować całe ciało. Dopiero po jej zakończeniu można przejść do właściwego treningu. Pamiętaj, że brak rozgrzewki może spowodować kontuzje. To samo dotyczy rozciągani mięśni po treningi. Odpowiednie zakończenie także stanowi ważny etap.

Jednym z podatkowych elementów bezpiecznego i efektywnego treningu jest dobór obciążeń. Wagi powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb, możliwości i ograniczeń. Zapobiega to przeciążaniu stawów, które może prowadzić do kontuzji.

Trening oporowy – co warto wiedzieć?

W treningu siłowym najważniejsza jest technika. Skupienie się na odpowiednich kwestiach sprawi, że Twoje mięśnie będą lepiej pracować, zwiększysz świadomość swojego ciała i wywołasz większy wpływ ćwiczeń na Twoje mięśnie. Obejmuje to kilka elementów takich jak dbanie o właściwą postawę, dopasowanie szybkości do ćwiczenia jak i koncentracja na wykonywanych ruchach i angażowanych mięśniach. Każde powtórzenie powinno być wykonane tak dokładnie z takim samym zakresem ruchów jak za pierwszym razem, bez dróg „na skróty” i dodatkowych ruchów np. tułowiem. Pamiętaj przy tym o oddychaniu!

Każda partia ciała jest inna, dlatego aby uzyskać pożądany efekt, musisz dostosować liczbę powtórzeń oraz wagę. Jeśli na przykład jest zbyt wiele powtórzeń, a ciężar był zbyt lekki, trening nie będzie już skuteczny. To samo dotyczy systematyczności ćwiczeń - okazjonalne treningi nie przyniosą efektów.

Już wiesz, co to jest trening oporowy i o czym należy pamiętać podczas jego wykonywania. Nic jednak nie zastąpi ćwiczeń pod okiem trenera personalnego i fachowych konsultacji z nim. Nie czekaj więc dłużej i zacznij planować swój trening już dzisiaj.

 

Podobne artykuły