Korzyści i ryzyka leczenia kanałowego

Korzyści i ryzyka leczenia kanałowego

W czasach, gdy każdy stara się zdrowo odżywiać, uprawiać aktywność sportową oraz dbać o zdrowy tryb życia, nikt nie bagatelizuje również podstawowych problemów zdrowotnych. Dbanie o zdrowe zęby jest podstawą, gdyż zaniechania w tym aspekcie mogą doprowadzić do bardzo bolesnych konsekwencji, a czasem nawet do podjęcia zaawansowanego leczenia. W dużym mieście nie ma z tym problemu. Leczenie kanałowe w Krakowie jest dostępne w wielu miejscach. Ale czy warto?

Na czym polega leczenie kanałowe i jakie są alternatywy

Leczenie kanałowe jest stosunkowo zaawansowana formą leczenia. W dużym skrócie polega na dokładnym czyszczeniu kanalików zębowych, z chorobowo zmienionej tkanki. Podczas zabiegu stomatolog usuwa martwą oraz żywą miazgę zęba. Po jej usunięciu następuje dokładne wyczyszczenie kanalików zębowych za pomocą odpowiednich substancji. Mają one na celu usunąć wszystkie bakterie, które mogą powodować infekcje. Gdy dentysta upewni się, że kanaliki są w pełni czyste, przechodzi do wypełnienia ich specjalną substancją. Prawidłowo przeprowadzony zabieg, może sprawić, że chory ząb nie będzie dawał o sobie znać przez wiele lat. Jest jednak pewne ryzyko, że leczenie się nie powiedzie. Samo leczenie kanałowe w Krakowie jest dostępne od ręki, jednak trzeba pamiętać, że cały proces trwa nawet kilka miesięcy. Po pół roku można ocenić efekty leczenia na podstawie zdjęć rentgenowskich.

Korzyści i ryzyka leczenia kanałowego

Jakie ryzyko występuje w czasie leczenia

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że leczenia się uda. Dopóki stomatolog nie otworzy zęba i nie przeprowadzi zabiegu, nie jest w stanie do końca oszacować, w jakim stanie właściwie ząb się znajduje. Niemniej w większości wypadków, leczenie kanałowe jest jedyną opcją, która umożliwia uratowanie zęba i nie usuwanie go na stałe. Z tego powodu warto zaryzykować i podjąć się leczenia, zwłaszcza, że w większości wypadków się udaje, a pacjenci mogą cieszyć się zdrowym i pełnym uśmiechem, bez konieczności wstawiania implantów. Podczas samego zabiegu może okazać się, że nie da się do końca wyczyścić kanału, ze względu na jego zwapnienie.

Czasem będzie się to wiązało z koniecznością przerwania zabiegu. W nie wielu przypadkach dochodzi do, przypadkowego przedziurawienia ściany kanału (perforacji), co będzie powodowało dolegliwości bólowe. Gdy zabieg przeprowadzony jest przez mało doświadczonego stomatologa, może dojść do złamania narzędzia w kanale, podczas czyszczenia go. Nieuważny stomatolog może również nieprawidłowo wypełnić kanały zęba, co spowoduje krótkotrwały ból po przeprowadzonym zabiegu. Konsekwencją tego, może być również nawrót problemów z zębem. Są to jednak zagrożenia niezbyt groźne, a jeśli korzysta się z usług renomowanych klinik, oferujących od lat, leczenie kanałowe w Krakowie, to ryzyko jest minimalne.

Czy warto podjąć się leczenia

O tym każdy musi zdecydować sam, jednak biorąc pod uwagę, że dla większości osób jedyną alternatywą będzie usunięcie zęba, raczej warto spróbować leczenia kanałowego w Krakowie, w odpowiedniej przychodni.

Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum.pl oferujące leczenie kanałowe zębów w Krakowie.

Podobne artykuły