Najpopularniejsze grupy leków przeciwdepresyjnych. Co warto o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze grupy leków przeciwdepresyjnych. Co warto o nich wiedzieć?

 

Skuteczne leczenie depresji zwykle polega na połączeniu zażywania środków farmakologicznych z aktywnym uczestniczeniem w psychoterapii. Niestety, wiele osób wciąż jeszcze postrzega leki przeciwdepresyjne jako środki, które nie tylko uzależniają, ale nawet mogą zmienić osobowość pacjenta. Ile jest w tym prawdy? Jakie leki najczęściej zapisywane są na depresję? Wyczerpującej odpowiedzi na te pytania udzielamy w poniższym artykule. Omawiamy również najpopularniejsze dzisiaj leki na depresję.

Jak leki wpływają na leczenie depresji?

Leki antydepresyjne, które obecnie możemy znaleźć na rynku, powstały w efekcie wielu lat przeprowadzania badań nad mechanizmami powstawania depresji oraz metodami jej leczenia. Zawsze przed wprowadzeniem do sprzedaży, lek taki poddawany jest licznym testom. Obecnie tak samo duży nacisk jak na efektywność leków, kładzie się na minimalizację wywoływanych przez nie efektów ubocznych. Właśnie dlatego można uznać je za całkowicie bezpieczne i skuteczne, pod warunkiem, że są zażywane zgodnie ze wskazaniami specjalisty i pod jego nadzorem. Jedną z przyczyn depresji bywają zaburzenia w ilości przekaźników, które występują w ośrodkowym układzie nerwowym - mowa o serotoninie, dopaminie i noradrenalinie. Leki antydepresyjne grupuje się między innymi przez kryterium oddziaływanie na poszczególne z przekaźników.

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)

SSRI to grupa leków pierwszego rzutu, czyli takich, od których zazwyczaj rozpoczyna się leczenie depresji. Ich działanie opiera się na uniemożliwianiu transportu serotoniny z powrotem do komórek układu nerwowego. Dzięki temu stężenie serotoniny w przestrzeni międzykomórkowej wzrasta, co sprawia, że silniej oddziałuje ona mózg. Do grupy tych leków zalicza się między innymi sertralinę, paroksetynę, escitalopram czy fluwoksaminę. 

Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI)

Leki z grupy SNRI zwiększają stężenie w mózgu nie tylko serotoniny. Podobnie działają także na inny neuroprzekaźnik - noradrenalinę. Właśnie dlatego często zwraca się uwagę na ich działanie wzmacniające motywację pacjenta. Inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny mają także działanie przeciwbólowe, co sprawia, że są zapisywane osobom cierpiącym na zaburzenia depresyjne z dolegliwościami bólowymi. Do leków z grupy SNRI zaliczamy wenlafeksynę, duoleksetynę i milnacipran.

 

Kompleksowe leczenie depresji w ogromnej mierze opiera się na dobrze dobranej farmakoterapii. Najczęściej przepisywane pacjentom leki należą do grup SSRI i SNRI. Są to leki nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne, które nie powodują uzależnienia. Należy jednak pamiętać, aby przyjmować je w bardzo ścisłej współpracy z lekarzem psychiatrą. Dobrze dobrana dawka pozwoli uniknąć ciężkich dolegliwości związanych ze skutkami ubocznymi. Jeżeli z jakiegoś powodu leki nie działają, albo są dla nas zbyt uciążliwe, lekarz zawsze może przepisać nam inne. Najważniejsze jest, aby dopasować lek do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Partnerem artykułu jest poradnia zdrowia psychicznego - Gabinetyrozwoju.pl.

 

Najpopularniejsze grupy leków przeciwdepresyjnych. Co warto o nich wiedzieć?

Podobne artykuły