Zespół cieśni nadgarstka jest bardzo powszechnie występującą chorobą, która dotyka ok. 3-5% populacji. Szczególnie narażone na jego wystąpienie są osoby wykonujące powtarzalne prace manualne, np. muzycy, pisarze i sekretarki. Zespół cieśni nadgarstka daje szereg dokuczliwych i uciążliwych objawów, które utrudniają normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności. Na szczęście dostępne są skuteczne metody jego leczenia, z których mogą korzystać pacjenci z Krakowa.
Po czym można rozpoznać zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka zalicza się do neuropatii uciskowych, czyli chorób wywoływanych przez ucisk mechaniczny na nerwy. Ucisk na nerw pośrodkowy znajdujący się w kanale nadgarstka wywołuje uczucie ogólnego dyskomfortu w obrębie dłoni, bóle ręki, mrowienie i drętwienie palców oraz osłabienie mięśni, które utrudnia, a często wręcz uniemożliwia, precyzyjne ruchy dłonią. Zespół cieśni nadgarstka może prowadzić także do zaniku mięśni kłębu kciuka, dlatego tak ważne jest wczesne dostrzeżenie towarzyszących mu objawów oraz zgłoszenie się do specjalisty w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Na pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka najbardziej narażone są kobiety. Schorzenie to może wystąpić w różnym wieku, jednak najczęściej cierpią na nie osoby w średnim wieku, po ukończeniu 50. roku życia. Bardzo trudno jest wskazać jedną przyczynę, która odpowiada za występowanie tej choroby – możliwych czynników sprzyjających jej pojawieniu się może być bowiem bardzo wiele.
Według specjalistów, zespół cieśni nadgarstka najczęściej występuje u osób cierpiących na choroby reumatyczne, cukrzycę oraz niedoczynność tarczycy. Bywa także częstym powikłaniem po przebytej gruźlicy, a także może pojawić się w wyniku urazu mechanicznego w obrębie dłoni. Zespołowi cieśni nadgarstka sprzyjają także nieprawidłowe struktury w obrębie nadgarstka, w tym gangliony i tłuszczaki.
Zabieg na cieśń nadgarstka w Krakowie, czyli jak skutecznie leczy się to schorzenie?
Zespół cieśni nadgarstka jest bardzo często występującym schorzeniem. Istnieją różne metody jego leczenia, które są zawsze dobierane na podstawie stopnia jego zaawansowania. Jedną z pierwszych metod, jakie stosuje się w początkowych stadiach występowania zespołu cieśni nadgarstka, jest leczenie farmakologiczne. Polega ono na doustnym podawaniu pacjentowi leków, które mają za zadanie zmniejszenie ucisku na nerw i tym samym wyeliminowania dolegliwości towarzyszących zespołowi cieśni nagdarstka. Alternatywą dla leków są natomiast zastrzyki, które podaje się miejscowo.
Nie zawsze jednak leczenie farmakologiczne daje zadowalające efekty. W przypadku niepowodzenia kuracji lub u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby wykonywany jest zabieg na cieśń nadgarstka. Leczenie operacyjne jest obecnie najskuteczniejszą metodą walki z tą chorobą oraz gwarantuje całkowite wyleczenie – eliminuje bowiem bezpośrednią przyczynę schorzenia, czyli ucisk na nerw nadgarstka. Zabieg na cieśń nadgarstka w Krakowie polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w środkowej linii dłoni oraz usunięciu patologii tkankowych. Po zabiegu pacjent wraca do pełnej sprawności w zakresie używania dłoni po ok. 3-4 tygodniach.
Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzielił Czas na Zdrowie – zabieg na cieśń nadgarstka kraków.