Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Ból, obrzęk i sztywność są głównymi objawami zapalenia stawów. Problemy z kolanami może utrudniać wykonywanie wielu codziennych czynności, takich jak chodzenie lub wchodzenie po schodach.

Do najczęstszych typów zapalenia stawów możemy zaliczyć chorobę zwyrodnieniową i reumatoidalne zapalenie stawów. Jednak istnieje ponad 100 różnych form. Chociaż nie ma lekarstwa na artretyzm, istnieje wiele opcji leczenia, które pomagają w walce z bólem i utrzymaniu aktywności.

Zapalenie stawów i kości

Choroba zwyrodnieniowa jest najpopularniejszym problemem związanym z kolanami. Najczęściej występuje u osób po 50 roku życia. Czasami może jednak występować u młodszych pacjentów. W chorobie zwyrodnieniowej chrząstka stawu kolanowego powoli zanika. Gdy chrząstka się zużywa, staje się postrzępiona i szorstka, a przestrzeń ochronna między kości maleje. Może to powodować tarcie i bolesne ostrogi kostne. Choroba zwyrodnieniowa rozwija się powoli. Z czasem ból narasta.

 Choroba zwyrodnieniowa stawów

Najpopularniejsze objawy

Do najpopularniejszych objawów możemy zaliczyć uporczywy ból i stan zapalny. Na ogół ból z czasem się nasila. Czasami jednak możemy mieć do czynienia z nagłym bólem. Mogą pojawić się też inne objawy, takie jak:

  • spuchnięty i sztywny staw, co utrudnia zginanie i prostowanie kolana,
  • ból i obrzęk najsilniejszy rano lub po długim siedzeniu albo odpoczynku,
  • energiczna aktywność może potęgować ból,
  • luźne fragmenty chrząstki i innych tkanek mogą zakłócać płynny ruch stawów. Kolano może się „blokować” lub “przyklejać” podczas ruchu. Może skrzypić, klikać, trzaskać lub wydawać zgrzytliwy dźwięk (trzeszczenie).
  • Ból może powodować uczucie osłabienia lub problemy ze zginaniem kolan.
  • Wiele osób z zapaleniem stawów doświadcza nasilonych objawów podczas deszczowej pogody.

 Choroba zwyrodnieniowa stawów

Badania diagnostyczne

Zdjęcia rentgenowskie mogą pomóc w rozróżnieniu różnych form zapalenia stawów. Mogą wykazywać zwężenie przestrzeni stawowej, zmiany w kości i tworzenie się ostróg kostnych (osteofity). Czasami lekarz może też zalecić rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub skan kości, aby określić stan kości i miękkich tkanek kolana.

Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym sposobem oceny narządów, kości i innych struktur w ciele. Wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. W odróżnieniu od skanów rentgenowskich i tomografii komputerowej, urządzenie do rezonansu tworzy przekrojowe obrazy 3D bez użycia promieniowania. rezonans magnetyczny kolana w Krakowie można wykonać w Nowej Ortopedii. 

Podobne artykuły