Wady wymowy u dzieci — Sprawdź, kiedy warto je leczyć u logopedy i jakie są korzyści takiego ruchu

Wady wymowy u dzieci — Sprawdź, kiedy warto je leczyć u logopedy i jakie są korzyści takiego ruchu

Wady wymowy u dzieci to powszechny problem. Jest on jednak często niezauważany lub wręcz ignorowany. Prawidłowe wysławianie się ma jednak duży wpływ na rozwój dziecka oraz jego funkcjonowanie w grupie. W tym teście odpowiadamy, kiedy warto udać się do specjalisty — logopedy oraz dlaczego takie posunięcie będzie bardzo korzystne.

Wady wymowy u dzieci — Sprawdź, kiedy warto je leczyć u logopedy i jakie są korzyści takiego ruchu

 

Dziecko i wady wymowy

Wady wymowy u dzieci należy korygować od razu po ich zauważeniu. Im wcześniej to zrobimy, tym korekcja będzie łatwiejsza i da lepsze rezultaty. U dziecka dwu — trzyletniego wady takie koryguje się bardzo prosto. Dziecku w wieku 6-7 lat należy poświęcić więcej czasu, a u dzieci w wieku np. 10 lat należy zmieniać nawyki i poświęcać sporą ilość czasu. Pierwszym — widocznym objawem, na który należy zareagować, jest międzyzębowa wymowa. Zauważymy ją, gdyż dziecko umieszcza podczas wymowy język między zębami. Elementem, na który należy zwracać uwagę, jest wymawianie najtrudniejszych głosek takich jak ż, sz, cz itp. Choć dziecko posiada umiejętność ich poprawnej wymowy dopiero ok. 5 roku życia, wcześniejsze wyłapanie problemu i jego skorygowanie będzie niezwykle korzystne. Powodem do wizyty u logopedy będzie też znaczne opóźnienie w mówieniu. Za wady wymowy u dziecka odpowiadać może wiele czynników. Należeć do nich będą wrodzone wady aparatu mowy, uszkodzenie narządu słuchu czy nieprawidłowości w obrębie żuchwy. Ważnymi przyczynami mogą być też choroby neurologiczne.

 

Dlaczego należy reagować na wady wymowy?

Na wady wymowy należy reagować z kilku powodów. Pierwszym z nich jest brak utrwalania się i pogłębiania danej wady. Odpowiednia wymowa to również prawidłowe funkcjonowanie grupie i możliwość swobodnego wyrażania siebie. Dzieci, które tego nie potrafią, często mają problem w kontaktach międzyludzkich. Kolejnym powodem, dla którego nie można lekceważyć wad wymowy, jest fakt, że korekta wady jest znacznie łatwiejsza u dziecka niż u osoby dorosłej. Wady mogą mieć wpływ na błędy ortograficzne popełniane przez dziecko, o czym nie wie wiele osób. Mowa jest czynnością psychiczną oraz ma w dużym stopniu wpływ na nasz rozwój intelektualny. Jeśli zatem chcemy ułatwić go dziecku jak najbardziej - zdecydowanie warto bacznie monitorować jego wymowę i odpowiednio reagować.






Podobne artykuły